fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 oceniono jako wypadek

Uszkodzony boeing na płycie warszawskiego lotniska
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Paweł Majewski
Awaryjne lądowanie boeinga na warszawskim Okęciu zostało zakwalifikowane jako poważne zdarzenie lotnicze - wypadek
Zdarzenie bada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Wcześniej zastanawiano się, czy nie jest to tylko poważny incydent.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się stacja TVN24, komisja ustaliła, że nie zadziałały przynajmniej dwa systemy -  system wysuwania podwozia i system awaryjny.
Kwalifikacja zdarzenia lotniczego zależy od stopnia uszkodzeń i w praktyce nie ma znaczenia - procedury badania są takie same - stwierdził przewodniczący PKBWL Edmund Klich.
- Nie można w tej chwili stwierdzić, że system zapasowy nie zadziałał, wiadomo, że nie był skuteczny. Być może zadziałał, ale nie mógł wysunąć podwozia z powodu jakiejś blokady. Trzeba przeprowadzić próby, by to stwierdzić - dodał Klich.
Specjaliści Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych analizują techniczną stronę usterki, jak i przygotowanie portu lotniczego i służb utrzymania ruchu, działanie załogi, pilotów i personelu pokładowego. Badane są rejestratory parametrów lotu i zapisy rozmów w kokpicie.
Wypadki i incydenty lotnicze należą do poważnych zdarzeń lotniczych mających wpływ na bezpieczeństwo. Wypadek według kategoryzacji lotniczej jest wydarzeniem, w którym człowiek poniósł śmierć lub odniósł poważne obrażenia. Zalicza się do niego poważne uszkodzeniu statku powietrznego. Wydarzenia lotnicze o mniej poważnych konsekwencjach zalicza się jedynie do incydentów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA