fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Najwięcej korupcji jest w Rosji

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Transparency International nie pozostawia złudzeń, gdzie w biznesie jest najwięcej łapówek. W Rosji. Najmniej korupcji spotyka się w Holandii i Szwajcarii
Opublikowany dziś piąty już Bribe Payers Index - raport TI pokazuje 28 największych gospodarek (w tym wszystkie z G20) wg. tego z jak dużą korupcją stykają się tam obce firmy.
Najlepiej jest w starej Europie. Na czele najczystszych krajów Holandia i Szwajcaria (po 8,8 pkt na 10 możliwych). Za nimi Belgia (8,7), Niemcy, Japonia (po 8,6), Australia, Kanada i Singapur. Największa gospodarka świata - amerykańska, od korupcji wolna nie jest. Amerykanie uplasowali się na 10 miejscu (8,1 pkt.).
Niechlubnym liderem zestawienia drugi raz w rzędu jest Rosja (6,1 pkt.). Za nią Chiny, Meksyk i Indonezja.
- Pozycja Rosji nie jest żadnym zaskoczeniem - uważa Elena Panfiłowa dyrektor rosyjskiego centrum antykorupcyjnych badań TI - W naszym kraju panuje korupcja systemowa. I byłoby dziwne, gdybyśmy oczekiwali, że biznes będzie tutaj zachowywać się lepiej, aniżeli organy państwa. Niestety w miarę rozprzestrzeniania się korupcji w Rosji, nie ma wysp od niej wolnych tak w przestrzeni publicznej jak i biznesowej.
Zdaniem Panfiłowej jest jednak „nadzieja, że ścisłe egzekwowanie nowych krajowych przepisów antykorupcyjnych i zgodność z międzynarodowymi zobowiązaniami przyczynią się do zmiany tej sytuacji w najbliższych latach".
Rosja od 2009 r pracuje w grupie roboczej OECD ds. Łapówek. Prawodawstwo zmieniło się w Rosji na korzyść w maju 2011 r, gdy wprowadzono kary więzienia i wysokie pieniężne grzywny dla firm i urzędników, którzy wymuszają łapówki na zagranicznych przedsiębiorcach lub korumpują zagranicznych przedstawicieli.
Co do sytuacji w Chinach, to przyjęte w maju nowe przepisy stanowią, że za korumpowanie zagranicznych firm i oficjeli chińscy urzędnicy i przedsiębiorcy mogą dostać od 2 do 10 lat więzienia. Wcześniej sankcje dotyczyły tylko przekupywania chińskich urzędników przez chińskich przedsiębiorców.
Ciekawe jest zestawienie, w jakich branżach gospodarki firmy zagraniczne stykają się z największą korupcją. Najmniej jest jej w rolnictwie i przemyśle lekkim. Najwięcej w nieruchomościach, budownictwie obiektów użyteczności publicznej i usługach komunalnych.
Polska w raporcie się nie znalazła. Może i dobrze.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA