fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Godne pogrzeby żołnierzy, którzy zginęli na wojnie lub w związku ze służbą

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Dowódcy będą mogli wydać 12,5 tys. zł na pochówek żołnierzy, którzy zginęli na wojnie lub w wyniku wypadków mających związek ze służbą
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli śmierć żołnierza zawodowego nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową, jednostka będzie mogła ponieść wyższe koszty pochówku. Dowódca jednostki, w której służył zmarły, będzie mógł wydać na pogrzeb pięciokrotność kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego obowiązującej w dniu śmierci żołnierza. Obecnie to około 12,5 tys. zł.
Nowe zasady będą obowiązywały wobec żołnierzy, którzy zmarli po 28 lutego 2011 r.
Ponadto nowe przepisy wymagają, aby osoby ubiegające się o wypłatę zasiłków pogrzebowych w związku ze śmiercią żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny informowały, że nie wypłacono im zasiłku pogrzebowego na podstawie innych ustaw.
Jest to realizacja generalnej zasady wynikającej z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą bez względu na podstawę prawną i liczbę tytułów do zasiłku pogrzebowego możliwe jest otrzymanie tylko jednego świadczenia.
W konsekwencji we wniosku o wypłatę zasiłku przez wojsko konieczne będzie złożenie oświadczenia, że w związku ze śmiercią żołnierza lub członka jego rodziny nie wypłacono już zasiłku pogrzebowego.
Podstawa prawna:
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA