fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Premier Belgii: Tusk to prawdziwy Europejczyk

Tusk z premierem Belgii, Guyem Verhofstadtem
AFP
Premier Donald Tusk przebywa z jednodniową wizytą do Brukseli. Spotka się z Jose Barroso, szefem Komisji Europejskiej, Hansem Poetteringiem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Jaap de Hoop Schefferem, sekretarzem generalnym NATO i Guy Verhofstadtem, belgijskim premierem. Zgodnie z zapowiedziami premier leci rejsowym samolotem LOTu.
Premier Belgii, Guy Verhofstadt powiedział po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, że polski premier to prawdziwy Europejczyk. Wyraził też zrozumienie dla jego decyzji w sprawie unijnej Karty Praw Podstawowych.
- Donald Tusk to prawdziwy Europejczyk, czuję to. Praca z nim będzie bardzo pozytywna - oświadczył.
Tusk podkreślił, że "wystarczyła mu jedna minuta", by przekonać belgijskiego premiera do swojej decyzji w sprawie ratyfikacji nowego Traktatu Reformującego UE wraz z tzw. brytyjskim protokołem ograniczającym stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce.
Komisja Europejska jest zadowolona, że jedną z pierwszych, zagranicznych wizyt, polski premier składa właśnie w Brukseli - mówi rzecznik Johannes Laitenberger.
- Do wizyty dochodzi kilka dni przed unijnym szczytem. Będzie więc okazja do rozmowy o sprawach najważniejszych dla Unii Europejskiej - dodał.
Tusk ma rozmawiać o nowym traktacie reformującym Wspólnotę i o Karcie Praw Podstawowych. Barroso polski premier będzie zapewne musiał tłumaczyć, dlaczego wbrew przedwyborczym obietnicom nie zamierza podpisać Karty.
Premier ma też rozmawiać o przyszłych relacjach Polski z Unią. Podczas spotkania z Jose Barroso mają zostać poruszone sporne kwestie, jak budowa obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, wsparcia rządowego dla Stoczni Gdańskiej, połowów dorszy czy blokady uprawy roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce. W trybunale leży też polski wniosek skarżący Komisję za zmniejszenie limitów emisji gazów cieplarnianych.
Spodziewana jest dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym, relacjach Wspólnoty z Rosją, czy o unijnej misji w Czadzie.
Rozmowa z sekretarzem generalnym NATO ma dotyczyć zaangażowania Polski w Afganistanie, najważniejszej misji Sojuszu.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA