fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Załoga zyska europejskich przedstawicieli

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Europejskie rady zakładowe nie będą konsultować spraw krajowych
Dziś wchodzą w życie zmiany w ustawie o europejskich radach zakładowych. Wiążą się one z koniecznością dokonania transpozycji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2009/38/WE. Ponadto część zmian jest wynikiem oceny funkcjonowania dotychczasowego prawa. Okazuje się, że europejskie rady zakładowe zostały utworzone tylko w 36 proc. przedsiębiorstw, które obejmowała dyrektywa. Wprowadzone zmiany mają się m.in. przyczynić do popularyzacji funkcjonowania rad.
W nowelizacji doprecyzowano, jak daleko sięga prawo do informowania i konsultacji. Zgodnie z nowymi przepisami zakres informacji i konsultacji przeprowadzanych z europejską radą zakładową został wyraźnie ograniczony. Zmiana była konieczna ze względu na modyfikację treści art. 1 ust. 3 dyrektywy 2009/38/WE), która polegała na dookreśleniu, iż kompetencje europejskiej rady zakładowej oraz zakres informowania pracowników i konsultowania się z nimi wyznaczony przez dyrektywę są ograniczone do kwestii ponadnarodowych.
Zmieniony został także sposób wyłaniania i funkcjonowania tzw. specjalnych zespołów negocjacyjnych. Ich członkowie mają być wybierani lub wyznaczani proporcjonalnie do liczby  pracowników  poszczególnych zakładów  koncernu  w  każdym państwie członkowskim.
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA