fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Czerwone niebo

Canal+
Francuski film poświęcony twórcom art brut, sztuce przez jednych zwaną wytrawną, innych – surową, jeszcze innych – sztuką wykluczonych. Na pewno tworzona jest spontanicznie, najczęściej przez osoby dotknięte schorzeniami psychicznymi.
– Szukałem ludzi walczących z dyktatem uwarunkowań kulturowych – mówi w filmie Jean Dubuffet (1905 – 1985), malarz, kolekcjoner i twórca pojęcia art brut.
Autor filmu Bruno Decharme przedstawia galerię artystów spod tego znaku, młodszych i starszych, pochodzących z różnych krajów. Nie baczą na cudze opinie, nie oczekują poklasku. Tworzą. Są wśród nich: Amerykanin George Widener, który potrafi w pamięci jak w encyklopedii odnaleźć wydarzenia i daty na przestrzeni ponad 1500 lat. Inspirują go do tworzenia „magicznych kwadratów liczb", które kreśli na specjalnie poplamionych kawą i herbatą serwetkach. Japończyk Kunizo Matsumato, analfabeta, wymyślił własną formę pisania, rodzaj hieroglifów, a Czech Zdenek Kosek całymi dniami zapisuje w swym notatniku wszystko, co widzi i słyszy. Interesujące.
21.00 | Canal+ | PIĄTEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA