fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nie ma chętnych na mieszkania

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Ponad 48 tysięcy nowych mieszkań czeka na kupujących tylko w dużych miastach. To rekordowa podaż w historii polskiego rynku deweloperskiego
Tak wynika z najnowszych analiz  firmy doradczej Reas, która badała ofertę na rynku pierwotnym w sześciu aglomeracjach (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Warszawa).
- Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w trzecim kwartale br. była znacząco wyższa od liczby lokali sprzedanych. Jednocześnie ceny mieszkań nieco zmalały – podaje Paweł Sztejter, partner w firmie doradczej Reas.
Z jego analiz wynika, że w trzecim kwartale br.  w sześciu aglomeracjach deweloperzy wprowadzili na rynek ok. 8,9 tys. mieszkań, czyli o ponad 23 proc. więcej niż w trzecim kwartale roku poprzedniego, ale o 17 proc. mniej, niż w drugim kwartale br.
- W ostatnich czterech kwartałach na sprzedaż trafiło prawie 39 tysięcy mieszkań, czyli o 6,5 tys. więcej od wprowadzonych na rynek w czterech kwartałach 2008 roku. Warto też zwrócić uwagę, że w trzech kwartałach 2011 roku do sprzedaży trafiło nieomal tyle mieszkań, co w całym 2010 roku – wylicza Paweł Sztejter.
W ofercie deweloperów dominują mieszkania w trakcie realizacji, które stanowią ponad 70 proc. wśród tych czekających na klientów. W porównaniu z poprzednim kwartałem br., liczba gotowych niesprzedanych mieszkań zmalała. W Warszawie np. na koniec września takich mieszkań było ok. 4 tysięcy, nieco mniej niż w poprzednim kwartale. Natomiast w sześciu aglomeracjach łącznie takich lokali było  9,5 tys., o 2 proc. mniej niż kwartał wcześniej.
Podaż jest zatem wysoka, choć liczba lokali gotowych powoli maleje.
Analitycy Reasa podkreślają, że tempo sprzedaży nie nadąża za tempem wzrostu oferty. Czy ogromna podaż spowoduje spadek cen mieszkań?
­- W większości miast średnie ceny nowo wprowadzonych do sprzedaży i pozostających w ofercie lokali nieco zmalały, co wobec rosnącej inflacji oznacza dość wyraźny spadek cen realnych – podaje Paweł Sztejter.
Na koniec III kwartału za  mkw. nowego mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić 7989 zł, w Krakowie - 6859 zł, we Wrocławiu – 6511 zł, w Trójmieście – 6479 zł, w Poznaniu – 6312 zł, a w Lodzi. -  5063 zł. Choć analitycy podkreślają, że spektakularnych spadków cen nie  będzie, to jednak mieszkania systematycznie tanieją.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA