fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kolektory słoneczne nie są budowlami - orzekło Ministerstwo Finansów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kolektory słoneczne nie są budowlami i powinny być traktowane jak urządzenia budowlane związane z obiektami elektrowni słonecznej
Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24 172.
Dwóch posłów zwróciło się z pytaniem w sprawie sposobu opodatkowania terenu elektrowni słonecznej. Na przykładzie gminy Babice (woj. małopolskie) wskazali, że przepisy nie dają odpowiedzi na pytanie, jak rozliczyć tego rodzaju inwestycję.
Gmina Babice prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnym inwestorem dotyczące budowy farmy słonecznej. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju. Gmina zamierza wydzierżawić będący w jej samoistnym posiadaniu grunt rolny pod działalność gospodarczą związaną z uruchomieniem elektrowni słonecznej (panele fotowoltaiczne zostaną umieszczone nad gruntem na słupkach). Nie wiadomo jednak, czy panele są budowlami i podlegają rozliczeniu według stawki, która wynosi maksymalnie 2 proc. wartości budowli. Jeśli natomiast zostaną określone jako urządzenia techniczne, powstaje problem, czy cały dzierżawiony grunt będzie opodatkowany jak od działalności gospodarczej, czy np. właściwa będzie niższa stawka od ziemi rolnej.
Ministerstwo Finansów powołało się w odpowiedzi na art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nim wykonywanie robót polegających na montażu wolno stojących kolektorów słonecznych nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
- Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że zainstalowanie wolno stojących kolektorów słonecznych związane jest z wykonaniem robót budowlanych, a nie budowli - uznał resort finansów.
Według MF w elektrowniach słonecznych wolno stojące panele ogniw fotowoltaicznych mogą mieć cechy urządzeń budowlanych z uwagi na funkcję, jaką spełniają w stosunku do obiektów budowlanych elektrowni słonecznej. Urządzenia takie muszą zapewniać użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem oraz być z nim związane.
- Wydaje się, że wolno stojące kolektory słoneczne powinny być traktowane jak urządzenia budowlane związane z obiektami elektrowni słonecznej - czytamy w odpowiedzi resortu.
Z odpowiedzi MF wynika, że większa część gruntów zajętych pod tego typu inwestycję będzie opodatkowana podatkiem rolnym. W sytuacji, gdy jedynie część ziemi będzie faktycznie używana na cele działalności gospodarczej, zostanie objęta podatkiem od nieruchomości według stawki jak dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Pozostała część użytków rolnych, która znajdzie się w posiadaniu przedsiębiorcy, lecz nie będzie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, zostanie objęta podatkiem rolnym.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA