fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Z legalnego zatrudnienia niani korzysta coraz więcej rodziców

www.sxc.hu
W ciągu kilkunastu dni ubezpieczyło się 2 tys. opiekunek. Eksperci szacują, że ich liczba będzie szybko rosnąć. Nowe przepisy stwarzają jednak spore pole do nadużyć
Zgodnie z obowiązującymi od początku października przepisami ustawy żłobkowej ZUS opłaca za nianie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne maksymalnie od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 1386 zł. Podstawowym warunkiem jest, by rodzice zawarli z nianią tzw. umowę uaktywniającą i zgłosili do zakładu.
Według danych ZUS dotychczas zgłoszono 1965 opiekunek. Najwięcej w Warszawie – 261, Poznaniu – 129 i Gdańsku – 112.
– To dość dużo, biorąc pod uwagę, że przepisy obowiązują dopiero od kilkunastu dni. Ważna jest tendencja wzrostowa. W pierwszym tygodniu zgłoszono 600 niań, teraz jest ich trzy razy więcej. Sądzę, że ta liczba będzie nadal rosła – przewiduje rzecznik ZUS Jacek Dziekan.
Podobnego zdania jest Sylwia Wanot, ekspert portalu Niania.pl. Zwraca ona uwagę, że ze względu na niedługi czas obowiązywania nowych przepisów zarówno rodzice, jak i nianie niewiele jeszcze o nich wiedzą i dopiero się uczą, jak je zastosować.
– Na przykładzie naszego portalu widać ogromne zainteresowanie tymi rozwiązaniami. Można się spodziewać, że liczba zatrudnionych na nowych zasadach opiekunek wzrośnie co najmniej kilkakrotnie – mówi Sylwia Wanot.
Szkopuł w tym, że nikt nie ma danych, ile niań pracuje obecnie nielegalnie. Szacuje się, że może ich być ok. 200 tys. Nie wiadomo też, ile ze zgłoszonych do ubezpieczeń opiekunek to rodzina i znajomi, czego przepisy nie zabraniają.
– Podejrzewam, że część tych niań jest zatrudniona tylko na papierze, bez rzeczywistego wynagrodzenia. Polega to na tym, że rodzice zawierają umowę z bezrobotną kuzynką lub znajomą, która zyskuje dzięki temu ubezpieczenie – mówi Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis w Toruniu, zajmująca się m.in. kwestią zatrudnienia opiekunek.
– W ustawie nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto może zostać nianią. Z wyliczeń wynika, że składki, które ureguluje za opiekunkę ZUS, będą wyższe niż zapłacony przez nią podatek – zauważa Jacek Bajson, doradca podatkowy w TPA Horwath.
Jednocześnie jednak wielu rodziców nie chce legalnie zatrudniać niani, gdyż związane z tym formalności to dla nich problem.
– Tym, którzy się na to decydują, najwięcej kłopotów sprawia wypełnienie dokumentów dla ZUS. Nie wiedzą też, jak skonstruować umowę, bo ustawa nie zawiera żadnego wzoru – dodaje Katarzyna Przyborowska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA