fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Za pobyt w szkolnej zerówce trzeba będzie płacić

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Od dziś szkoły mogą pobierać opłaty za pobyt dziecka w oddziale przedszkolnym dłuższy niż pięć godzin
Jeszcze do wczoraj rodzice dzieci, które chodzą do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, nie musieli płacić za pobyt dzieci w placówce dłuższy niż pięciogodzinna bezpłatna podstawa. Mimo to niektóre gminy  wprowadziły odpłatność. Od dziś jednak szkoły mogą pobierać je zgodnie z prawem, jeśli przewiduje je uchwała rady gminy.
Taką możliwość dają obowiązujące od dziś wybrane przepisy ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Wskazują one wyraźnie, że przepisy o opłatach stosuje się również do przyszkolnych oddziałów przedszkolnych. Ponadto zgodnie z nowelizacją oddział przyszkolny to taki, który: realizuje programy wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący  nie krótszym niż pięć godzin dziennie, przeprowadza rekrutację dzieci na podstawie zasady powszechnej dostępności, zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje.
Wchodzący także dziś w życie art. 7 nowelizacji wstrzymuje nabór do m.in.:  liceum profilowanego oraz liceum i technikum uzupełniającego. Podstawa prawna: - art. 1 pkt 4 i 13 art. 7 pkt 4 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. DzU nr 205, poz. 1206 Czytaj także w serwisie: Samorząd » Zadania » Oświata i edukacja
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA