fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na Cyprze nie zapłacisz podatku

Cypr
Rzeczpospolita, Iwona Trusewicz IT Iwona Trusewicz
Mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej i najmniej strajków, a założenie firmy w naszym kraju gwarantuje niskie podatki, bądź wręcz ich brak — zachęcają Cypryjczycy
Podczas seminarium zorganizowanego we wtorek w Warszawie przez World Trade Center  Cupryjczycy zapewniali, że wszystkie instytucje finansowe działające na  ich wyspie z jednej strony są prawnie zobowiązane   do zachowania tajemnicy bankowej, z drugiej - ponieważ kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej,  wszystko odbywa się zgodnie z prawem UE i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
— Podatek CIT na Cyprze wynosi dzisiaj 10 proc. Jest jednak tyle najróżniejszych ulg i możliwości odpisu, że często stawka podatkowa zbliża się wręcz do zera. To bardzo atrakcyjne także z tego powodu, że między Polską a Cyprem została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania — przekonywał Charalambos Orphanides z cypryjskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki. Ubolewał jednocześnie, że wprawdzie kilka polskich firm zorientowało się z korzyści płynących z tego rozwiązania,  to jednak  nadal obroty między Cyprem a Polską są zupełnie na na miarę możliwości naszych krajów i nie przekraczają 100 mln euro. —A Cypr to centrum biznesowe mieszczące się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Co zaskakujące — dodał- mimo że wydaje się że w Polsce Cypr znany jest przede wszystkim jako dobre miejsce na wakacje, to naszą wyspę w ubiegłym roku odwiedziło 18,5 tys. turystów z Polski, podczas gdy do Polski przyjechało w takim samym celu 11,3 tys. osób. Jednak naszą najważniejszą działalnością jest pośrednictwo finansowe i reeksport. 79 proc. naszego PKB, to właśnie usługi — mówił Charalambos Orphanides.
Z kolei Symeon Symeou z Pireus Bank przyznał, że światowy kryzys finansowy 2008/9 wprawdzie dotknął Cypr, to jednak wskaźniki gospodarcze pogorszyły się tylko minimalnie. Znacznie bardziej dotkliwe mogą się okazać skutki obecnej zapaści w strefie euro, z powodu bliskich związków gospodarki cypryjskiej i greckiej. Tym bardziej energicznie szukają Cypryjczycy nowych możliwości biznesowych. — Dla polskich firm szczególnie korzystne jest zakładanie firm na Cyprze i za ich pośrednictwem inwestowanie np na Ukrainie, czy w Rosji.  A żeby mieć firmę na Cyprze wcale nie trzeba tutaj przyjeżdżać. Nasz telekomunikacja i systemy IT są na najwyższym światowym poziomie, a profesjonalna siła robocza dostępna bez żadnego problemu.Pełnomocnik załatwi wszystko — namawiał Symeon Symeou.
Warszawskie seminarium zostanie powtórzone 6 października w Poznaniu. Oprócz przedstawicieli rządu i Ambasady Cypry w Polsce biorą w, nim udział bankierzy, firmy doradcze, pośrednicy finansowi oraz prawnicy z PricewaterhouseCoopers oraz Deloitte.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA