fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Dobry wzór - nagrody dla najlepszych produktów

Dyna Cook X5. Zespół projektowy: Paweł Nowak i Stanisław Szyling (technika / engineering), Małgorzata Brzóska-Nowak (design); wyprodukowana przez Dynaxo.
materiały prasowe
Po raz osiemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody Dobry Wzór najlepiej zaprojektowanym produktom na polskim rynku
W tym roku konkurencja była wyjątkowo silna. Na konkurs zgłoszono 172 produkty, a do finału międzynarodowego jury zakwalifikowało 81.
Podwójną laureatką została gazowa płyta ceramiczna Dyna Cook X5 firmy Dynaxo; zaprojektowana przez Pawła Nowaka, Stanisława Szylinga i Małgorzatę Brzóskę-Nowak. Wygląda jak nowoczesna kuchnia elektryczna, ale jest od niej tańsza w eksploatacji o 50 proc. Może działać na gaz lub na prąd. Na  pięciu stanowiskach ugotujemy obiad dla całej rodziny błyskawicznie. Innowacyjny kuchnia zdobyła tytuł Dobry Wzór 2011(nagrodę specjalną Ministra Gospodarki) oraz zwyciężyła w Sferze Dom.
Designerem Roku 2011 został krakowski projektant Marek Liskiewicz i jego zespół Triada Design. Twórcy pionierskich opracowań we wzornictwie w różnych dziedzinach (meble, wyposażenie domu, elektronika, motoryzacja). Liskiewicz jest też wykładowcą na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W Sferze Domu, do której wpłynęło najwięcej zgłoszeń (110 produktów), nagrodzono również poręczny składany rower STRIDA LT, skonstruowany przez Marka Sandersa, a dystrybuowany przez firmę WSC Witold Szymanik i S-ka. Lekki, niebrudzący, kompaktowy nie sprawia problemów w transporcie. Łatwo go przewieźć - w bagażniku samochodu lub w zatłoczonym autobusie. Bez trudu uda się go też zostawić pod opieką w szatni. Na rowerowych ścieżkach wygląda efektownie - w kolorach: białym, żółtym, czerwonym.
W Sferze Pracy najwyższe notowania zdobył fotel mPosition, zaprojektowany przez Jarosława Szymańskiego, a wyprodukowany przez PROFIm. Designer skorzystał z badań ergonomicznych, dzięki czemu fotel zapobiega skrzywieniom kręgosłupa. A przy tym jest lekki i ma wiele wygodnych regulowanych elementów: blat pod laptop, zagłówek, podnóżek, siedzisko, zwiększających komfort.
W tej samej kategorii jurorzy docenili drukarkę fiskalną Deon E, zaprojektowaną przez Tomasza Rudkiewicza, a wyprodukowaną przez Novitus S.A. To pierwsze na polskim rynku tego typu urządzenie, które zapisuje dane na karcie SD, redukując zużycie papieru.
Na świetny pomysł wpadli projektanci świecącej kostki brukowej Brulux ( K&K Products)  - Paweł Karaś  i Wojciech Kuglarz. Wmontowali w nią energooszczędne diody LED, doładowywane energią słoneczną. Kostka doskonale się sprawdza w parkach i na przystankach. Nagroda w kategorii Sfera Publiczna.
Jeszcze jeden laureat tej kategorii to Sinus - oryginalna i funkcjonalna krata, chroniąca drzewa. Osłania zieleń i można na niej przysiąść, jak na ławce. Zaprojektowali ją Roman Vrtiska, David Karasek i Radek Hegmon dla firmy mmcite4.
W sferze usług zwyciężył mlekomat, dzieło Techno Serwisu  - automat serwujący zamiast napojów gazowanych zdrowe świeże mleko.
Na pokonkursowej wystawie w IWP można zobaczyć jeszcze wiele innych znakomitych produktów. Od drobiazgów, jak np. kolorowe okienne stopery Franka Mayera do innowacyjnych grzejników Przemysława Jana Majchrzaka, czy supernowczesnego prysznica Sanplastu.
Wystawa „Dobry Wzór 2011" w Instytucie Wzornocctwa Przemysłowego w Warszawie ( ul. Świętojerskiej 5/7) czynna od  22 września do 25 listopada
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA