fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

TVN dla Francuzów lub Amerykanów

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Vivendi, przejmując stację w sojuszu z France Telekom, stałby się mocnym rywalem dla grupy Polsat
W grupie ITI nastał okres ciszy informacyjnej. Jeszcze w drugim tygodniu sierpnia Wojciech Kostrzewa, prezes i udziałowiec koncernu, podtrzymywał plany związane z ewentualną sprzedażą TVN. Teraz pytany, czy zaczęły się rozmowy z inwestorami dla stacji TVN i kiedy mogą się zakończyć, odmawia komentarzy.
Tymczasem, jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu spółka przygotowywała się do rozmów z zainteresowanymi jej przejęciem podmiotami. Według prezesa TVN Markusa Tellenbacha może ich być więcej niż pięciu.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zapytania ofertowe pełnomocnicy ITI skierowali m.in. do Time Warner, właściciela działającej w naszym regionie Europy firmy CME, oraz francuskiego koncernu Vivendi, który w Polsce jest współwłaścicielem telewizyjnej platformy satelitarnej Cyfra+. Z powodu obecności w regionie to właśnie ci dwaj inwestorzy są najpoważniejszymi kandydatami do przejęcia TVN.
Do współpracy z Vivendi chętny jest France Telecom kontrolujący Telekomunikację Polską. Prezes firmy Stephane Richard zapowiedział na łamach "Rz" , że jeśli FT zostanie zaproszone przez Vivendi do udziału w tej transakcji, może posłużyć wsparciem i objąć mniejszościowy pakiet akcji. Z naszych informacji wynika, że słowa te nie zaskoczyły Vivendi, niewykluczone więc, że firmy poczyniły pewne ustalenia w tej kwestii.
Współpraca FT z Vivendi byłaby logicznym ruchem. Koncerny kooperują już we Francji. Łącząc siły w Polsce, mogłyby utworzyć silną przeciwwagę dla aktywów Zygmunta Solorza-Żaka, który poprzez Cyfrowy Polsat od lat jest największym konkurentem Francuzów na rynku platform satelitarnych, a obecnie – za sprawą m.in. przejęcia Polkomtelu, operatora sieci Plus – zaczyna konkurencję z grupą TP. Maciej Witucki, prezes TP, zapewnił wczoraj, że spółka nie weźmie udziału w rozmowach dotyczących TVN z ramienia francuskiej grupy.
Transakcje sprzedaży akcji TVN koordynują na zlecenie ITI banki inwestycyjne Nomura oraz JP Morgan.
Oprócz Time Warner i Vivendi zaproszenie do rozmów o zakupie grupy TVN (wchodzi w jej skład także portal Onet.pl oraz platforma satelitarna "n") trafiło także do niemieckiego Bertelsmanna czy Discovery. Wśród firm, które mogą interesować się stacją, analitycy wymieniają od początku także szwedzką grupę MTG.
Odkąd ITI przyznało, że rozważa sprzedaż 56-proc. pakietu akcji TVN, za sprawą trwającej bessy kurs akcji spółki spadł z 16 do 12 zł. Dziś kapitalizacja całej spółki sięga 4 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA