fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Właściciel lokalu we wspólnocie ma prawo zamontować antenę

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Co do zasady wspólnota mieszkaniowa nie może odmówić właścicielowi lokalu montażu instalacji do odbioru RTV i Internetu
Tomasz B., właściciel mieszkania w jednym z bloków w Białej Podlaskiej, zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na zamontowanie na dachu anteny RTV, aby odbierać bezpłatny sygnał telewizji cyfrowej (budynek nie ma zbiorczej anteny RTV, ale korzysta z płatnej telewizji kablowej).
Chciał też na kominie zamontować antenę do odbioru Internetu, gdyż jego żona zakwalifikowała się do projektu szkoleniowego, w ramach którego uzyskała bezpłatny dostęp do Internetu. Warunkiem korzystania z niego jest montaż odpowiedniej instalacji. Na balkonie mieszkania (położone jest na piętrze) okazało się to niemożliwe, bo nie było sygnału.
Wspólnota mieszkaniowa uchwałą nie wyraziła na to zgody. Uzasadniła, że dach został wyremontowany i aby go nie uszkadzać, wszystkie anteny indywidualne zostały zdjęte. Ponadto montaż może spowodować niebezpieczeństwo uszkodzenia komina i zakłócić jego funkcje.
Sąd Okręgowy w Lublinie stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa, odmawiając zgody na montaż anteny na dachu budynku, naruszyła prawo Tomasza B. do swobodnego podejmowania decyzji oraz dokonywania wyboru dóbr i usług. Wspólnota nie może bowiem zmuszać właściciela lokalu do uiszczania opłat na rzecz operatora telewizji kablowej, jeśli ma możliwość montażu anteny na dachu i korzystania z bezpłatnej telewizji cyfrowej.
Instalacja anten  nie musi się wiązać z uszkodzeniem elementów budynku
Ponadto wbrew stanowisku wspólnoty instalacja anten nie musi wiązać się z uszkodzeniem elementów budynku. Jeśli wspólnota obawia się, że spowoduje to jakiekolwiek uszkodzenie elewacji lub pokryć dachowych albo zagrozi bezpieczeństwu, może zgodę na montaż uzależnić od spełnienia określonych warunków, np. aby dokonała go osoba z uprawnieniami, lub też zastrzec, że wszelkie ewentualne uszkodzenia zlikwiduje właściciel lokalu, który montuje antenę.
Wyrok co do zasady utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygnatura akt: I ACa 262/11), podkreślając jednak, że podstawą prawną uchylenia uchwały jest art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali – naruszenie uzasadnionego interesu właściciela lokalu. Sąd wskazał, że Tomasz B. jest właścicielem lokalu mieszkalnego i współwłaścicielem części budynku i nieruchomości, na której budynek jest położony. Na podstawie art. 140 i 144 kodeksu cywilnego ma prawo do korzystania z mieszkania zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, powstrzymując się jedynie od działań, które mogłyby zakłócić korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Zdaniem sądu wspólnota mieszkaniowa mogłaby wyrazić negatywne stanowisko w tej sprawie tylko wówczas, gdyby montaż instalacji zakłócił ponad przeciętną miarę prawo innych właścicieli nieruchomości do korzystania z ich praw. Tu takie okoliczności nie zachodzą.
sygnatura akt: I ACa 262/11
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA