fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Juan traci na wartości

AFP
Inflacja w Chinach wzrosła w lipcu do najwyższego tempa od trzech lat. Jest to reakcja na ograniczenie możliwości łagodzenia polityki pieniężnej w celu wspierania wzrostu gospodarczego
Ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej po tym jak koszty żywności wzrosły - podało we wtorek Krajowe Biuro Statystyczne w Pekinie.
To więcej niż 6,4 proc. niż mediana szacunków ankietowanych 26 analityków Bloomberga.
W czerwcu inflacja w Chinach wyniosła 6,4 proc.
Wysoki wzrost cen wywołany jest głównie skokiem cen żywności, które w lipcu wzrosły średnio o 14,8 proc. w porównaniu do cen z ubiegłego roku. Największy skok Chińczycy odnotowali na cenach mięsa. W porównaniu z ubiegłym rokiem cena wieprzowiny wzrosła o prawie 57 proc.
- To jest rodzaj danych, które powinny wywołać podwyżkę stóp procentowych, jednak niepewności na globalnych rynkach finansowych mogą spowodować opóźnienia w działaniu – powiedział Yao Wei, ekonomista Societe Generale w Hong Kongu.
Podczas dorocznej sesji chińskiego parlamentu w lutym tego roku premier Wen Jiabao nazwał walkę z inflacją najwyższym priorytetem władz. Problem ten "dotyczy dobrobytu ludzi, niesie ze sobą wspólny interes wszystkich oraz wpływa na ład społeczny" - oświadczył szef chińskiego rządu i wyraził nadzieje, że średnia roczna inflacja nie przekroczy 4 proc.
Rząd stoi teraz przed trudnym wyzwaniem znalezienia równowagi między ostudzeniem inflacji a postępującym wzrostem ekonomicznym, który sprawił, że Chiny stały się już drugą gospodarką świata.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA