fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

50 tys. zł kary dla lekarzy za walkę z homeopatią

Środki homeopatyczne
Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski
Naczelna Rada Lekarska ma zapłacić 50 tys. zł – uznał UOKiK. Przez jej działania lekarze mogli się obawiać wypisywania leków homeopatycznych. A to narusza konkurencję
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że uchwały NRL naruszają konkurencję na rynku leków, szczególnie środków homeopatycznych stosowanych na receptę.
Stwierdził, że przez działania NRL lekarze mogą się wycofać z przepisywania tych leków. To spowoduje, że pacjenci nie będą mogli ich stosować, a producenci stracą dostęp do rynku.
– Oczywiście będziemy się od tej decyzji odwoływać – zapowiada Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Samorząd medyczny od dawna krytykuje homeopatię.   Już kilka lat temu w uchwale NRL przypomniała, że kodeks etyki lekarskiej nakłada na lekarza obowiązek stosowania metod, których skuteczność jest udowodniona naukowo. Tymczasem, co podkreślają lekarze z samorządu, rejestrując produkt homeopatyczny, nie trzeba udowadniać jego skuteczności. Dlatego ich zdaniem używanie pojęcia „lek homeopatyczny" jest nadużyciem.
Za naruszenie kodeksu etyki lekarskiej medykowi grozi postępowanie dyscyplinarne – aż do utraty prawa wykonywania zawodu włącznie. „Analiza przeprowadzona przez UOKiK wykazała, że procedura dyscyplinarna była realizowana wobec członków samorządu lekarskiego" – podaje komunikat UOKiK.
– Nie walczymy z homeopatią jako taką – zaznacza Hamankiewicz. – Medycyna zna pojęcie placebo, gdy pacjentowi pomaga podanie zupełnie obojętnej substancji tylko dlatego, że wierzy w jej skuteczność. Jeśli lekarz uzna, że dla dobra pacjenta należy mu podać placebo, to może sięgnąć po te środki.
– UOKiK nie jest stroną dyskusji na temat skuteczności produktów homeopatycznych – komentuje Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes urzędu. – Ta kwestia nie była w ogóle przedmiotem naszego zainteresowania.
UOKiK prowadzi jeszcze jedno postępowanie dotyczące homeopatii. Odnosi się ono do istoty sporu wokół niej.
Skargę do urzędu zgłosili przeciwnicy tej metody leczenia. Ich zdaniem używanie przez producenta środka homeopatycznego określenia „lek" narusza prawo pacjentów do rzetelnej informacji.
UOKiK zastrzega, że obu tych postępowań nie należy łączyć. To, w którym wczoraj zapadła decyzja, dotyczy sprawdzenia, czy samorząd zawodowy wykorzystuje swoją pozycję do naruszania zasad konkurencji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA