fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Plastycy nagrodzili Rodzińskiego

Rodziński Stanisław; Krajobraz z czarnym domem
Galeria Artinfo.pl
Jan Bończa-Szabłowski
Stanisław Rodziński został tegorocznym laureatem X edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - pisze Jan Bończa-Szabłowski
Tę nagrodę Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP przyznaje za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
Stanisława Rodzińskiego, wspaniałego artystę i intelektualistę wyróżniono „za wierność wielkiej tradycji polskiego malarstwa, wywodzącego się ze sztuki Młodej Polski i koloryzmu" — czytamy w uzasadnieniu.
— W czasach rozchwiania systemu wartości każda nagroda mająca tradycję i ciesząca się prestiżem nie tylko we własnym środowisku jest ogromnym przeżyciem i zaszczytem. — powiedział „Rz" laureat. — Jeśli ustanowiona jest w Gdańsku, a otrzymuje ją artysta niemal z drugiego krańca Polski to z pewnością nie ma lokalnego wymiaru. Dla mnie Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to radość i autentyczna satysfakcja, które każdemu artyście, — jeśli nie ma przewrócone w głowie — po prostu pomaga w pracy.
Janusz Janowski prezes Związku Polskich Artystów Plastyków zauważył, że tegoroczna nagroda ma wymiar szczególnie symboliczny. Dziesiąta, jubileuszowa edycja przypada w stulecie ZPAP. Jej laureatem zaś jest artysta związany z Krakowem, w którym ten związek się narodził.
Stanisław Rodziński uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się także krytyką artystyczną i rzeźbą. W latach 1996-2002 był rektorem krakowskiej ASP. W dotychczasowym dorobku artystycznym można wyodrębnić dwa główne obszary zainteresowań: pejzaż i, jak to określił Jerzy Nowosielski, „dramat chrystologiczny"; obok nich sporadycznie pojawia się martwa natura.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Ostrowskiego byli m.in. Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Tadeusz Dominik.
Patronem medialnym Nagrody jest redakcja „Rzeczpospolitej".
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA