fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Po pięciu latach istnieje co trzecia mała firma

Wśród firm, które przetrwały do roku 2010, w piątym roku działalności 88,7 proc. miało zysk, a pozostałe straty.
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Małe firmy działające w ochronie zdrowia mają największą siłę przetrwania. Największa rotacja jest wśród firm handlowych i zajmujących się pośrednictwem finansowym
Tak wynika z danych opublikowanych właśnie przez GUS. Urząd sprawdził, jaki jest procent przetrwania małych firm, które powstały między 2005, a 2009 rokiem.
Z danych tych wynika, że ostatni rok przetrwało 77 proc przedsiębiorstw, jakie założono na początku 2009 roku oraz ponad 33 proc. tych, które założono w 2005 roku. GUS badał przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 osób.
W roku 2009 w rejestrze REGON zarejestrowano 275,3 tys. przedsiębiorstw małych, tj. o liczbie pracujących do 49 osób. To o siedem procent mniej firm, niż zarejestrowano w 2008 roku. Większość, bo ponad 94 proc. założyły osoby prywatne. Prawie wszystkie - bo ponad 97 proc. to jednostki całkowicie nowe. Co szósta firma zamierzała zatrudniać pracowników. Przeciętnie w jednym nowopowstałym przedsiębiorstwie pracę znajdowały 2-3 osoby. W ponad 74 proc.
przedsiębiorstw pracowali wyłącznie właściciele i członkowie ich rodzin. Pierwszy rok w dobrej kondycji ekonomicznej przetrwały firmy zajmujące się ochroną zdrowia, budowlane, działalnością profesjonalną i naukową, komunikacją oraz usługami (ponad 80 proc.). Po pięciu latach istniało ponad 40 proc. firm transportowych, 38 proc. z przetwórstwa przemysłowego  i ok. 36 proc. edukacyjnych.
- I pięć lat i ostatni najczęściej przetrwały firmy zajmujące się ochroną zdrowia i opieką medyczną - zwraca uwagę Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.  Z danych GUS wynika, że  pięć lat przetrwało w tej branży ponad 62 proc., a rok - ponad 87 proc. - To firmy gdzie prowadzący muszą mieć odpowiednie kompetencje zawodowe, poza tym rośnie dobrobyt materialny Polaków i coraz więcej pieniędzy przeznaczają nie tylko na leczenia, ale także na usługi opiekuńcze - dodaje ekonomistka.
Z danych GUS wynika, że  coraz więcej firm w dobrej kondycji przetrwa pierwszy rok działalności. Po roku istniało 77 proc. firm założonych w 2009 roku, podczas gdy w 2006 roku przestała istnieć co trzecia firma, która powstała w 2005 roku.
- Wyraźnie ci którzy rozpoczynali działalność dwa lata temu zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie ponoszą, choć był to czas spowolnienia gospodarczego - dodaje Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawcy RP. Dla niego znacznie mniej optymistyczne są dane dotyczące przeżywalności firm w kolejnych latach.
- Część z firm, jakie powstają przez pierwszy rok korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego, nie wytrzymują konkurencji, gdy ono się kończy - dodaje ekonomista.
Z danych GUS wynika, że firmy inwestujące częściej przetrwały na rynku , niż te, które nie inwestują. Chociaż pięć lat przetrwała co trzecia założona w 2005 roku firma, to liczba pracujących w nich wzrosła do 313,4 tys. osób w 2010 roku, czyli o ponad 42 proc. Niższy od przeciętnego wskaźnik przeżycia w ciągu pięciu lat odnotowano dla jednostek budowlanych, handlowych, pośrednictwa finansowego, oraz hoteli i restauracji.
W ostatnich latach liczba powstających co roku nowych przedsiębiorstw sukcesywnie rosła. W 2005 roku było to 211 tys. zł, a w 2008 - 294 tys. W roku 2009 doświadczyliśmy spowolnienia gospodarczego, co przełożyło się na gorsze nastroje potencjalnych przedsiębiorców i miało wpływ na spadek liczby zarejestrowanych nowych przedsiębiorstw.
Dla firm, jakie powstały w 2005 roku najtrudniejszy był 2008, czyli trzeci rok działalności. - Okrzepły w czasie spowolnienia i ty przetrwały prawie wszystkie bo ponad 90 proc.  - dodaje Adam Czerniak, ekonomista Invest banku SA. Zwraca uwagę, że w czasie spowolnienia oprócz firm zajmujących się ochroną zdrowia w dobrej kondycji było ponad 80 proc małych firm budowlanych - Oznacza to, że powstawały mając rozpoznanie na rynku, zakładano je  z myślą o konkretnych projektach czy inwestycjach - dodaje.
W ciągu pięciu lat część firm zmieniała zakres swojej działalności. Najczęściej rezygnowano z w pośrednictwa finansowego (9,1 proc.), w edukacji (8,0 proc.), budownictwa (4,8 proc.) a zastępowano to obsługą nieruchomości oraz przetwórstwem przemysłowym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA