fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Toyota z niższą oceną

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę Toyocie i firmom z nią związanym bo obawia się o ich rentowność
Agencja obniżyła o jeden stopień, z Aa2 do Aa3, do czwartego poziomu w swej skali wiarygodności kredytowej notę grupy Toyota Corp, bo obawia się, że będzie potrzebować czasu na odzyskanie poprzedniej rentowności.
„Odzyskiwanie rentowności w roku finansowym do końca marca 2013 nie będzie tak zdecydowane jak byłoby pożądane z powodu malejącego udziału rynkowego tej grupy w różnych regionach świata, silnego jena (obecnie 80-85 za dolara) i wysokich cen surowców" — wyjaśniła agencja.
Konkurencyjna pozycja Toyoty będzie pod presją przez dłuższy okres w związku z trudnymi warunkami rynkowymi — dodała Moody's
Zmiana oceny oznacza, że wzrosną koszty pożyczania pieniędzy przez Toyotę, Daihatsu i Hino. W końcu marca były zadłużone na 6 bln jenów (74 mld dolarów), w tym roku muszą wykupić obligacje za bilion jenów, a w przyszłym roku za 1,5 bln. Japończycy mieli w kasie 3,5 bln jenów.
Agencja zagroziła już w kwietniu obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Toyoty po niszczącym kataklizmie w marcu. Obecna nowa ocena odzwierciedla „szybsze od spodziewanego wznowienie przez Toyotę produkcji, po zakłóceniach w łańcuchu dostaw i przerw w dostawach energii elektrycznej z powodu trzęsienia ziemi 11 marca".
Moody's zapowiedziała dalsze obniżenie oceny japońskiej grupy samochodowej, jeśli zrobi to samo wobec banków japońskich i długu narodowego. Teraz zajmuje się obiema sprawami.
Toyota uprzedziła w czerwcu, że spodziewa się zmniejszenia rocznego zysku netto o 31 proc. do 3,5 mld dolarów z powodu silnego jena i marcowego kataklizmu. W maju jej globalna produkcja zmalała o 49,3 proc. do 287 811 pojazdów, a w Japonii o 54,5 proc. do 107 437.
Produkcja Hondy wypadła podobnie: 137 852 aut na swieicie (-49,6 proc.) i w kraju 34 746 (-46,6).
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA