fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polski Black Hawk na Paris Air Show

S-70i z mieleckiej fabryki Sikorsky Aircraft to zmodernizowana eksportowa wersja amerykańskiego Black Hawka
Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Helikopter Black Hawk wyprodukowany w PZL Mielec jest prezentowany na międzynarodowych targach lotnictwa Paris Air Show. To pierwsza ogólnoświatowa prezentacja polskiego śmigłowca
Prezentowany na wystawie śmigłowiec S-70i jest jednym z sześciu zmontowanych i testowanych helikopterów w PZL Mielec od 2007 roku, kiedy to polska firma stała się częścią firmy Sikorsky.
PZL Mielec planują zwiększyć produkcję śmigłowców do 15 sztuk w roku 2012 i 22 sztuk w 2013 r. Jak poinformował PAP prezes Sikorsky Military Systems Mick Maurer, jest bardzo duży popyt na helikoptery średniego udźwigu, które wykorzystywane są w wielu misjach, takich jak: pomoc humanitarna, transport VIP, poszukiwanie i ratownictwo. Maurer podkreślił, że Black Hawk, spełnia wszystkie wymagania stawiane takim maszynom.
Paris Air Show to jedna na największych imprez poświęcona w całości przemysłowi lotniczemu. Potrwa do najbliższej niedzieli. Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów. Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny.
Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej. Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań, oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA