fbTrack

Świat

Indyjski biskup zgłoszony do pokojowej Naagrody Nobla

Arcybiskup Thomas Menamparampil
AFP
Indyjski hierarcha katolicki, arcybiskup Thomas Menamparampil zgłoszony został jako kandydat do pokojowej Nagrody Nobla.
Zwierzchnik katolików z północnoindyjskiego stanu Asam znany jest ze swych licznych i skutecznych inicjatyw pokojowych na terenie tego stanu nękanego od lat konfliktami etnicznymi i granicznymi.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Katolickich Biskupów Indii ksiądz Babu Joseph mówiąc o działaniach hierarchy z Asamu podkreśla: "Arcybiskup Thomas Menamparampil z Guwahati został nominowany za jego nieustające starania na rzecz pokoju i jedności pomiędzy różnymi grupami etnicznymi w północnowschodnim stanie." Region północnowschodnich Indii należy do najbardziej niespokojnych obszarów kraju. W wielu miejscach tego terytorium trwają walki międzyplemienne, a także powstania skierowane przeciw indyjskiej dominacji na terenach plemiennych. Dużą rolę w procesie stabilizacji tego regionu odgrywają chrześcijańskie placówki edukacyjne. Dzięki działalność edukacyjnej instytucji chrześcijańskich rośnie wśród miejscowej ludności plemiennej liczba chrześcijan. Budzi to niezadowolenie radyklanych organizacji hinduistycznych, które chcą rozszerzenia na terytoriach plemiennych wpływów religii hinduistycznej.
Komentując zgłoszenie kandydatury katolickiego hierarchy do pokojowej Nagrody Nobla fundamentaliści hinduscy nazywają go agentem Watykanu i występują przeciw propagowaniu działań arcybiskupa Menamparampila w Indiach.
Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL