fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Edward VIII i naziści:ujawnione akta FBI

PAT
Brytyjski film przedstawia Edwarda VIII nie tylko jako romantycznego kochanka, który zrezygnował z tronu, by poślubić swoją ukochaną
Pokazuje go także jako sympatyka nazistów sprawiającego mnóstwo kłopotów rodzinie królewskiej. W ujawnionych niedawno aktach FBI liczących 227 stron znajdują się dowody, że podziwiał Hitlera, a podczas wojny utrzymywał kontakty z hitlerowskimi Niemcami, zdradzając im tajemnice aliantów.
Przez rodaków postrzegany był jako nieustraszony jeździec, atleta, pilot, a że dodawał do tego wdzięk playboya i świetny gust – uchodził za najbardziej pożądanego kawalera. Jednak istnieją nagrania z jego licznych wizyt w Indiach, gdzie zachowywał się skandalicznie, wychodził w trakcie publicznych ceremonii i odmawiał spotkań z ludźmi, z którymi powinien był rozmawiać. Do tego był śpiochem, lubił alkohol i popisywanie się w towarzystwie, nie grzeszył też wiedzą. No i romansował – przede wszystkim z mężatkami.
Pierwszą głośną miłosną przygodę przeżył ze starszą od niego o 12 lat Marion Coke. Małżeństwo z Wallis Simpson, dwukrotnie rozwiedzioną Amerykanką, uważaną za miłośniczkę bogatych mężczyzn, na zawsze poróżniło Edwarda z rodziną i ostatecznie pozbawiło tronu. Z akt FBI wynika, że Wallis przez wiele lat utrzymywała kontakty z von Ribbentropem. W czasie wizyty w Niemczech w 1937 roku świeżo upieczonych małżonków podejmowali z honorami Hitler i Goering.
Wszystkie te fakty zebrane przez dokumentalistów pokazują, jak blisko zdrady kraju był Edward.
1.45 | TVP 2 | PONIEDZIAŁEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA