fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Drugi chory w Polsce. Stan ciężki

Fotorzepa, Łukasz Solski
Paweł Majewski
Drugi przypadek zakażenia bakterią e coli potwierdzono w Polsce. Chorym jest 7 letni chłopiec. Kolejne osoby są obserwowane
Wcześniej mówiono o jednym przypadku - była to 29 letnia Polka, przebywająca na oddziale nefrologicznym w Szczecinie.Dziecko jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Chodzi o siedmioletniego chłopca z Giżycka, który jest hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali. Stwierdzono u niego zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec.
Wcześniej mówiono o jednym przypadku - była to 29 letnia Polka, przebywająca na oddziale nefrologicznym w Szczecinie. Według GIS należy spodziewać się kolejnych przypadków podejrzeń zakażenia tą bakterią. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają z Niemiec z objawami zatrucia pokarmowego.
Takich osób może być obecnie nawet kilkadziesiąt. Pobrane od nich próbki trafiają do badań mikrobiologicznych. GIS podkreśla, że taka procedura nie jest czymś nadzwyczajnym. Służby sanitarne przypominają także, iż przy wysokich temperaturach nasilają się zatrucia pokarmowe.
Jak poinformował zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand podejrzenie zakażenia bakterią stwierdzono m.in. u sześciu osób, które wróciły z turnieju piłkarskiego w Niemczech. Jedna z nich jest hospitalizowana.
Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.
Osoby przyjeżdżające z Niemiec, u których w ciągu 14 dni od ostatniego dnia pobytu w tym kraju wystąpiła biegunka, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć oddziału zakaźnego.
GIS przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności, w szczególności mycia świeżych owoców i warzyw oraz zachowania higieny osobistej. Do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli) prowadzi również właściwa obróbka termiczna żywności.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA