fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Rencista idzie wcześniej na emeryturę

Nietypowa możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przysługuje osobom uprawnionym do renty wypadkowej. Mogą uzyskać uprawnienia emerytalne pięć lat wcześniej niż pozostali ubezpieczeni
Emerytura dla osób uprawnionych do renty wypadkowej przysługuje na podstawie art. 31 ustawy emerytalnej.
Świadczenie to mogą obecnie uzyskać mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy osiągnęli 60 lat oraz posiadają co najmniej 25-letni staż ubezpieczeniowy.
Podstawowym warunkiem uzyskania omawianego świadczenia jest posiadanie uprawnień do tzw. renty wypadkowej. Chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową lub:
Nie ma natomiast znaczenia fakt pobierania lub niepobierania renty wypadkowej. Wcześniejszą emeryturę mogą więc również nabyć osoby, które miały zawieszone świadczenie (np. ze względu na osiąganie wysokich przychodów).
Wcześniejsza emerytura nie przysługuje osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce po 31 grudnia 2002 r.
Gdy osoba uprawniona do renty wypadkowej nabywa prawo do wcześniejszej emerytury, może pobierać półtorakrotne świadczenie: albo pełną emeryturę powiększoną o połowę renty wypadkowej, albo pełną rentę wypadkową powiększoną o połowę emerytury.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony w lipcu 1948 r.) od  października 2006 r. jest uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Udowodnił dotychczas 26-letni staż ubezpieczeniowy.
W grudniu 2010 r. wystąpił z wnioskiem o przyznanie wcześniejszej emerytury. Ponieważ ukończył również (już w 2008 r.) wymagany wiek 60 lat, ZUS przyznał wnioskowane świadczenie.
Zobacz  pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA