fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Sprzedaż własnych przetworów bez PIT

Zyski ze sprzedaży własnej produkcji serów czy wędlin są zwolnione z opodatkowania
Domowe przetwory, wędliny czy wiejski ser to produkty bardzo poszukiwane przez konsumentów. Ich wytwarzaniem i sprzedażą chętnie zajmują się rolnicy i gospodarstwa agroturystyczne.
Ustawodawca przewidział dla nich specjalne zwolnienie. Jego podstawą jest art. 21 ust 1 pkt 71 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej), przerobionych sposobem przemysłowym są zwolnione z podatku dochodowego.
Dotyczy to sytuacji, w której przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.
Jednakże w razie zakupu od innego rolnika bądź też od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, np. kapusty czy świeżych ogórków, które po ukiszeniu zostaną sprzedane, zwolnienie nie będzie miało zastosowania.
Tak samo będzie w wypadku produkcji surówek bez względu na pochodzenie wykorzystywanych do tego surowców (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 kwietnia 2008 r., nr ILPB1/415-35/08-2/IM).
W związku z tym podatnicy, którzy nie przetwarzają własnych produktów, zyski z ich sprzedaży będą musieli opodatkować. Ponadto trzeba pamiętać, że preferencja podatkowa nie dotyczy przetwarzania produktów z hodowli i upraw stanowiących działy specjalne produkcji rolnej.
 
Więcej w serwisie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA