fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Wakacyjny czynsz ze stawką 8.5 proc.

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Obniżoną kwotę czynszu otrzymywaną za możliwość dalszego wynajmowania lokalu po wakacjach traktuje się jak dochód z najmu
Zasady opodatkowania dochodu z najmu oraz dzierżawy są różne w zależności od tego, czy umowę zawiera przedsiębiorca czy osoba nieprowadząca działalności. W wypadku najmu prywatnego do wyboru jest zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 proc. lub zasady ogólne, czyli danina obliczana według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.
Wśród wynajmujących ryczałt jest z oczywistych względów bardzo popularny. Aby rozliczać dochody w ten sposób, trzeba w terminie do 20 stycznia złożyć na ręce naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.
Kto zrobił to w tym roku, na korzystnych zasadach opodatkuje też dochód osiągany podczas zbliżających się miesięcy wakacyjnych, mimo że w wielu wypadkach jego mieszkanie będzie stało puste. Powszechną praktyką na rynku mieszkań dla studenta jest obniżanie czynszu o połowę na czas, kiedy lokal nie jest używany.
Niższa opłata jest pobierana za możliwość późniejszego przedłużenia umowy, a nie faktyczne zajmowanie lokalu, ale dochody te są opodatkowane tak samo, tzn. stawką 8,5 proc. – Są to środki uzyskiwane z tego samego źródła przychodu, nie ma więc podstaw, by traktować je odmiennie niż regularny czynsz – tłumaczy Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.
Co z innymi środkami uzyskanymi w związku z umową najmu, takimi jak zachowana kaucja, gdy zniszczenia w lokalu okazują się większe, niż wynikałyby ze spokojnego użytkowania? – Zatrzymana kaucja to po prostu odszkodowanie. Tak samo trzeba traktować kwotę przewyższającą kaucję wyegzekwowaną za zniszczenia, których dopuścił się najemca – wyjaśnia Michał Dec. – Jest to tzw. przychód z innych źródeł podlegający ustawie o PIT – dodaje. Takie stanowisko potwierdza też minister finansów w interpretacji z 6 lutego 2011 r. (nr ILPB1/ 415-1307/10-2/TW).
Czy to odszkodowanie będzie opodatkowane? – Moim zdaniem zapłacone odszkodowanie za rzeczywiście wyrządzoną szkodę (np. zniszczenie lokalu) jest zwolnione z podatku, jednakże orzecznictwo sądów i organów jest w tym zakresie niejednolite, a art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT nie jest na tyle jasny, by dać jednoznaczną odpowiedź. Bez wątpienia podatku nie zapłacimy od odszkodowania stwierdzonego wyrokiem sądu lub ugodą przed nim zawartą – mówi Michał Dec.
Czytaj też:
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA