fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Kultura sprzyja szczęściu

Fotorzepa, Darek Golik
Osoby, które odwiedzają muzea, chodzą na koncerty lub grają na jakimś instrumencie, są bardziej zadowolone ze swojego życia. Dzieje się tak bez względu na poziom wykształcenia i zasobność portfela.
To wniosek z badań Koenraada Cuypersa z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Objęły one ponad 50 tys. dorosłych mieszkańców tego skandynawskiego kraju. Uczestników poddano serii pytań na temat sposobu spędzania wolnego czasu i subiektywnej oceny swojego stanu zdrowia, poziomu lęku i depresji.
Wyniki zaskoczyły samych badaczy. Po pierwsze, zauważyli oni istnienie silnego związku między aktywnością kulturalną a poczuciem szczęścia. Po drugie, o ile mężczyźni lepiej się czuli, biorąc udział w kulturalnych wydarzeniach w roli widza, o tyle w przypadku kobiet pozytywny wpływ miało raczej aktywne uczestnictwo.
Nie wiadomo, co jest przyczyną, a co skutkiem tego zjawiska. Czy to kultura sprawia, że ludzie czują się zdrowsi i szczęśliwsi, czy to raczej dobre samopoczucie powoduje, że szukają z nią kontaktu? O badaniach pisze „Journal of Epidemiology and Community Health".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA