fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Stare elektrownie wymagają drogich inwestycji

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Polska energetyka potrzebuje na zwiększenie mocy i remonty 200 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Połowa elektrowni ma ponad 40 lat
Już nie tylko eksperci szacują  na 200 mld zł koszty niezbędnych inwestycji w polskiej energetyce. Podobnie uważa Ministerstwo Gospodarki. Mówił o tym wczoraj na konferencji w Warszawie dyrektor departamentu energetyki w resorcie Tomasz Dąbrowski.
Największe nakłady potrzebne są w elektrowniach ze względu na przestarzałe bloki. – Nasze bezpieczeństwo dostaw energii oparte jest na blokach zbudowanych w czasach Bolesława Bieruta, czyli latach 50. – tłumaczył prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.
Około 40 proc. bloków działających w elektrowniach ma ponad 40 lat, a co siódmy pracuje dłużej niż 50 lat. Nie najlepszy jest też stan infrastruktury, która według eksperta jest w 70 proc. zdekapitalizowana. – Tempo przyłączania i oddawania do użytku nowych mocy w elektrowniach jest fatalne – zaledwie ok. 300 MW rocznie w ostatnich latach – mówi Żmijewski.
– A powinniśmy oddawać do użytku co roku ok. 100 MW mocy.
Przypomina, że zaległości w  inwestycjach nie da się nadrobić w szybkim czasie, na realizację przeciętnego projektu potrzeba pięciu lat – i to tylko okres samej budowy.
Większość zaplanowanych inwestycji ma być gotowa ok. 2015 – 2016 roku i potem ok. 2018 roku. Pierwsza elektrownia atomowa, jeśli nic nie opóźni prac przygotowawczych, zostanie oddana do użytku dwa lata później, czyli ok. 2020 roku.
Zdaniem eksperta najbardziej pewne jest wykonanie do 2010 roku bloków o łącznej mocy 7,6 tys. MW. Ale jednocześnie  wiele obaw wiąże się z unijnym pakietem klimatycznym i redukcją zanieczyszczeń w związku z tym i  obowiązkiem zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla przez polskie elektrownie i przemysł.
Przeciętny koszt budowy 1000 MW mocy w  elektrowniach węglowych szacuje się na 1,5 mld euro. Projekty elektrowni gazowych są tańsze.
Możliwości sektora, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, szacuje się na ok. 117 mld zł w perspektywie 20 lat. Dlatego w opinii ekspertów koniecznością stają się inwestycje typu project finance.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA