fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Nasz jubileusz pod piramidami

Wikipedia
Polscy archeolodzy prowadzą wykopaliska nad Nilem już od 70 lat. Uroczystości w Kairze
Jubileuszowe obchody zorganizowano w Kairze. Stały się okazją do zaprezentowania ogromnego polskiego dorobku w dziedzinie egiptologii oraz upamiętnienia człowieka, od którego wszystko się zaczęło, czyli prof. Kazimierza Michałowskiego.
Był on i jest najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie polskim archeologiem. Prowadził badania także w Grecji i Sudanie. Właśnie w Sudanie, niedaleko granicy z Egiptem, odkrył i uratował w Faras słynne wczesnochrześcijańskie freski. Wychował wiele pokoleń badaczy. Dzięki jego wyobraźni i staraniom powstała w stolicy Egiptu stacja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego.
Obchody zorganizowało centrum archeologii śródziemnomorskiej w Kairze, a o ich randze najlepiej świadczy fakt, że czynnego wsparcia udzieliły: Ambasada RP w Kairze, najwyższy autorytet archeologiczny w tym kraju, czyli Najwyższa Rada Starożytności Egiptu, oraz Muzeum Egipskie w Kairze.
Michałowski jest najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie polskim archeologiem
W ostatniej z wymienionych placówek odsłonięte zostało popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego – w panteonie wielkich egiptologów – a także otwarta została wystawa czynna do 21 listopada pt. “70 years of Polish Archaeology in Egypt”. Zaprezentowano na niej 150 eksponatów z dziewięciu stanowisk badanych przez polskich naukowców, rozrzuconych na terenie całego Egiptu, najważniejsze z nich to Tell El-farkha, Deir El-Bahari i Saqqara.
Muzeum Egipskie odwiedzają praktycznie wszyscy turyści bawiący w Kairze, rocznie przewija się przez placówkę kilka milionów osób. Przychodzący tam oglądają między innymi najsłynniejszą mumię faraona Tutanchamona, złote skarabeusze, kamienne sarkofagi z hieroglificznymi napisami, królewską biżuterię.
Dlatego nie ma mowy, aby polska wystawa pozostała niezauważona, tym bardziej że ulokowano ją w centralnym miejscu holu.
Wystawę otwiera gablota z naczyniami pochodzącymi z Tell Edfu. Na tym stanowisku (cmentarzysko) prof. Michałowski przeprowadził pierwsze polskie wykopaliska w Egipcie.
Polscy archeolodzy mają znakomitą opinię w tym kraju, nasi uczeni zapraszani są z wykładami przez wiele uniwersytetów w różnych krajach. Przejawem międzynarodowej pozycji polskich naukowców jest wręczenie – podczas obchodów jubileuszowych – medali Uniwersytetu Warszawskiego za wybitne zasługi badaczom z placówek zagranicznych, którzy współpracowali z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA