fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowy nabór wniosków dla młodych rolników

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Od 26 kwietnia ruszy nabór wniosków o przyznanie 75 tys. premii dla młodych rolników. Po raz pierwszy przy premiach nie będzie obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy
Nabór wniosków o 75 tys. zł premii na ułatwianie startu młodym rolnikom potrwa od 26 kwietnia do 24 czerwca.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  ma do wydania na to działanie 550 mln zł.
Nowe rozporządzenia  wprowadza możliwość uzyskania pomocy przez wszystkich, którzy już prowadzą gospodarstwa rolne bez względu na sposób ich nabycia. Ważne jest natomiast, by rozpoczęcia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o premię nie  minęło więcej niż rok, a do momentu wydania decyzji o przyznaniu pomocy - nie więcej niż 18 miesięcy.
Znowelizowane rozporządzenie zmienia również tryb przyznawania pomocy. Nowe zasady określają, że każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej według następujących trzech kryteriów: powierzchni użytków tworzonego gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo. O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma przyznanych punktów, a nie jak dotychczas kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.
Pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" kierowana jest do rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Muszą ponadto legitymować się wykształceniem gwarantującym dobre przygotowanie do zawodu rolnika lub odpowiednim stażem pracy w rolnictwie. Istnieje także możliwość uzupełnienia wykształcenia w ciągu trzech lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Mogą oni skorzystać z jednorazowej premii w wysokości 75 tysięcy zł. Do otrzymania wsparcia kwalifikują się te gospodarstwa, których wielkość jest co najmniej równa powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju i nie jest większa niż 300 ha. Dotychczas pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2007-2013 została przyznana ponad 16,2 tys. młodych rolników.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA