fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiński Covec chce wydać w Polsce 5 mld euro

Do prezydent Warszawy i Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, w tym miesiącu trafiły pisma, w których firma wyraziła chęć wzięcia udziału w projektach wymagających nie tylko wykonania, ale i finansowania
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Adam Woźniak
Chińczycy zamierzają zainwestować u nas ponad 20 mld zł. Chcą zbudować i zarządzać m.in. trasą A2 z Warszawy do wschodniej granicy czy metrem warszawskim. Dotychczas koncerny z Państwa Środka wydały w Polsce zaledwie ok. 160 mln złotych
 
 
– Covec (inaczej China Overseas Engineering Group – red.) dostał zielone światło, by zainwestować w Polsce 5 mld euro w infrastrukturę transportową. Tych pieniędzy może być więcej – mówi Marek Frydrych, dyrektor wykonawczy Sunningwell International, reprezentujący w Polsce m.in. firmę Covec.
Jak dodaje, Covec, który w Polsce buduje dwa odcinki trasy A2 między Łodzią a Warszawą, szuka kolejnych możliwości. Jest zainteresowany zrealizowaniem w Polsce dużych inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Do prezydent Warszawy i Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, w tym miesiącu trafiły pisma, w których firma wyraziła chęć wzięcia udziału w projektach wymagających nie tylko wykonania, ale i finansowania. Deklaruje chęć wybudowania drugiej linii metra od stacji Wileńska i z centrum na Bemowo, budowy trasy A2 z Warszawy do wschodniej granicy czy autostrady A1 z Tuszyna do Częstochowy. – Pismo mówi o propozycji realizacji co najmniej dwóch dużych projektów infrastrukturalnych w formule zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj – przyznaje Teresa Jakutowicz, szefowa biura prasowego resortu infrastruktury.
Budowa A2 na wschód od Warszawy to koszt ok. 4 – 5 mld zł, inwestycja w ok. 120-km odcinek A1 między Tuszynem a Częstochową szacowana jest na 3,5 mld zł. Budowa południowej obwodnicy Warszawy pochłonie ok. 1 – 2 mld zł.
Resort infrastruktury nie przesądza losów dalszej współpracy z chińskimi firmami. – Rząd Polski uznaje PPP za jeden ze sposobów na budowę nowych dróg, powinno ono uzupełniać inwestycje realizowane z finansów publicznych. Jest  zapisane jako osobny model finansowania infrastruktury w rządowym programie budowy dróg ze stycznia – mówi „Rz" Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za drogi. – Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu kolejnego projektu z partnerem prywatnym, musimy mieć pewność, że nie zwiększy to naszego długu publicznego. Obecnie konsultujemy takie rozwiązania z bankami, w tym Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Obie instytucje mają doświadczenie w realizacji inwestycji w ramach PPP, tak by były one neutralne dla długu publicznego. Jeszcze w tym roku podejmiemy decyzję, czy uruchamiamy kolejny projekt PPP, jeżeli tak, będziemy rozmawiać ze wszystkimi chętnymi – podsumowuje Stępień.
Chińskich inwestycji – jak na ekspansję zagraniczną tego państwa – jest w Polsce niewiele. W 2009 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zdołała sfinalizować tylko pięć projektów, w dodatku niewielkiej wartości: firmy Compal Europe, Victory, Dallan Talent Gift, Dong Guang oraz Loyal Chemical zadeklarowały w sumie nakłady wielkości 38 mln euro. W roku ubiegłym agencja sfinalizowała jedynie trzy inwestycje. Dopiero w tym roku aktywność chińskich firm jest bardziej widoczna. Pierwsza transakcja została już zaklepana: ćwierć miliarda złotych warta jest sprzedaż cywilnej części Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi LiuGong. Chińczycy rozpoczęli uzgadnianie pakietu gwarancji socjalnych dla załogi. LiuGong ma w planach stworzenie w podkarpackiej firmie centrum produkcji ciężkich maszyn budowlanych na Europę i USA.
Trwają też obiecujące rozmowy z Sany: ten należący do największych na świecie producentów maszyn budowlanych koncern chciałby wybudować fabrykę pod Warszawą. W wartym 150 mln zł zakładzie znalazłoby zatrudnienie pół tysiąca osób. Z kolei koncern Shanghai Electric przymierza się do produkcji w Polsce urządzeń do elektrowni wiatrowych.
Chińczyków najbardziej interesują tradycyjne dziedziny: infrastruktura, przemysł chemiczny oraz maszynowy. Obok nich mogą się także pojawić zaawansowane projekty  hi-tech. Przykladem jest NucTech Company, światowy lider w produkcji skanerów wykorzystujących technikę nuklearną do prześwietlania (pojazdów, kontenerów czy przesyłek pocztowych), który wykłada 25 mln euro na budowę zakładu w Kobyłce, pierwszego poza Chinami.

Falstart na torach

W połowie 2009 r. odbyły się polsko-chińskie rozmowy rządowe o wejściu na polski rynek modernizacji torów firmy China Railway Engeering. Miała ona startować w przetargach z należącym do PKP Przedsiębiorstwem Napraw Infrastruktury. Ze współpracy nic nie wyszło. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, obie firmy chciały pełnić rolę liderów w konsorcjum. Strona chińska wciąż deklaruje chęć budowy kolei dużych prędkości w Polsce. Jeszcze w tym roku jednak ma się szansę sfinalizować polsko-chińska współpraca przy produkcji wagonów kolejowych. PKP Cargo i chiński producent wagonów Jinan Railway Vehicles Equipment w połowie zeszłego roku powołały CNR Cargo Wagon (mają po 50 proc. udziałów). Spółka ma produkować tabor kolejowy na Europę.  —z.l.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA