fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Stanley Ho dzieli swoje imperium hazardu

Bloomberg
Miliarder z Makao, rezygnuje. Oddał rodzinie niemal wszystkie swoje udziały w imperium kasyn budowanym na przestrzeni 50 lat
Decyzja ta zapadła po kłótni rodzinnej o to, kto po nim odziedziczy. Ho, którego majątek szacowany jest na 2 mld USD jest ojcem 16 dzieci, które ma z czterema żonami. Większość jego dzieci odgrywa znaczące role w jego przedsięwzięciach.
Stanley Ho ma już 89 lat i jest słabego zdrowia. Kwestia sukcesji martwiła inwestorów. W tej sytuacji Ho podzielił udziały warte 1,6 mld w Sociedade de Turismo e Diversoes de Macau (STDM) pomiędzy swoich krewnych. Dla siebie zachował jedynie drobny fragment swojego imperium.
 

Walka o władzę

24 stycznia ogłoszona została decyzja, że Ho przekazał większość swoich udziałów rodzinom swojej drugiej i trzeciej żony.
Pozostali krewni przekazali sprawę do sądu przez co Stanley Ho znalazł się w sytuacji konfliktowej z niektórymi ze swoich dzieci.
W pewnym momencie Ho ogłosił w telewizji, że konflikt został załagodzony. Jednak w późniejszym oświadczeniu prawnik miliardera oświadczył, że Ho został zmuszony do wygłoszenia tego komentarza.
Ho przeszedł operację mózgu w 2009, dramatyzmu do sytuacji dodał fakt kolejnej hospitalizacji.
Akcje SJM Holdings, związanej z STDM, spadły kiedy udziałowcy zaczęli obawiać się jaki wpływ na przyszłość firmy będzie miał konflikt w rodzinie.
 

Chińskie Las Vesgas

Rodzina Ho ma ogromne wpływy w Makao. Przyczyniła się również do przemian jakie zaszły w zarządzanej przez Portugalię prowincji w centrum hazardu, które przyćmiło nawet Las Vegas.
Nie sposób odwiedzić Makao bez pozostawienia pieniędzy w kieszeni Stanleya Ho.
STDM jest właścicielem 17 kasyn, jednej trzeciej międzynarodowego lotniska w Makao oraz udziałów w Air Macau. Shun Tak Holdings, również firma Ho, kontroluje usługi transportowe helikopterami i promami z Hongkongiem oraz transportem autobusowym z Chinami.
W 2001 roku Ho utracił po ponad 40 latach monopol nad hazardem w Makao na rzecz przybyłych z Las Vegas konkurentów. Jednak fakt ten nie zaważył na losie jego firmy. W 2010 odnotowano czterokrotny wzrost zysków z kasyn.
Ugoda zawarta 10 marca pomiędzy Ho i niektórymi członkami rodziny przekonała część inwestorów. Akcje SJM wzrosły po tym, jak Ho ogłosił, że wycofuję sprawę z sądu.
Jednak nie jest pewne, czy konflikt został zażegnany, ponieważ nie są znane szczegóły podziału holdingu Stanleya Ho. Poza informacją, że czwarta żona Angela Leong otrzymała 6 proc. udziałów w STDM, nieznane są szczegóły dotyczące innych członków rodziny.
Victor Zheng profesor specjalizujący się w prawie spadkowym z University of Hong Kong twierdzi, że jest to dopiero początek. W przypadku śmierci Ho problemy powrócą.
Źródło: BBC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA