fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brytyjski fundusz Montagu przejmie TP Emitela

Telekomunikacja Polska i jej zależna firma Bilbo podpisały przedwstępną umowę sprzedaży udziałów TP Emitel
Będzie to prawdopodobnie największa transakcja z udziałem private equity w Polsce. Nabywcą 100 proc. udziałów spółki TP Emitel, największego w Polsce właściciela infrastruktury do przesyłu sygnału radiowo-telewizyjnego, ma być Kapiri Investments. Jej  wspólnikiem jest fundusz private equity Montagu z Londynu. Przy zamknięciu transakcji, przy której doradzał TP – Rothschild, kwota 1,7 mld zł może się nieznacznie zmienić.
–  To duża transakcja jak na branżę. Zostanie zakończona po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Trwa to około sześciu tygodni – mówi "Rz" jeden z informatorów.  Drugim warunkiem zawieszającym transakcję jest wniesienie przez TP  udziałów w TP Emitel do Bilbo.
1,2 mld zł - O tyle wyższy zysk brutto będzie mieć grupa TP w tym roku
–  Na początku było około 20 chętnych na TP Emitel. Były to głównie fundusze private equity. Ostateczne oferty złożyło prawie dziesięć firm – mówi nam osoba zbliżona do transakcji.  Wśród nich były m.in. fundusze infrastrukturalne, takie jak EQT i Macquarie. Jak wynika z naszych informacji, Kapiri Investments zaproponował najwyższą cenę. Inne oferty  były jednak zbliżone.
Z doniesień prasowych wynika, że TP prowadziła negocjacje w sprawie sprzedaży Emitela z francuskim TdF oraz funduszami: Doughty Hanson, Advent International czy Innova Capital. Analitycy  szacowali, że transakcja  będzie miała istotne przełożenie na wynik finansowy TP. Spółka podała, że wartość aktywów netto Emitela w skonsolidowanym bilansie wynosi 0,5 mld zł. Nadwyżka, w kwocie ok. 1,2 mld zł, wpłynie zatem w tym roku dodatnio na zysk brutto grupy TP.
TP Emitel zajmuje się przesyłem sygnału telewizyjnego i radiowego m.in. dla największych firm działających na rynku mediów elektronicznych, jak TVN, Polsat, RMF FM czy Radio Zet. Od ubiegłego roku spółka ma też podpisane dziesięcioletnie umowy z TVP.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA