fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Siedmiu znajomych z polskiej ligi

To poważny przeciwnik, wyżej notowany w rankingu FIFA i grający z mistrzem świata dużo lepiej niż Polska
W czerwcu przegraliśmy z Hiszpanią w towarzyskim meczu w Murcji 0:6, w październiku w Salamance w eliminacjach do Euro 2012 Litwini nawiązali z Hiszpanami w miarę równorzędną walkę, przegrywając 1:3. Bramkę strzelił napastnik Widzewa Darvydas Sernas.
On zdobył też gola w wyjazdowym meczu z Czechami, wygranym w Ołomuńcu 1:0. Trzeci mecz eliminacyjny do ME, ale chronologicznie pierwszy, Litwa zremisowała w Kownie ze Szkocją 0:0.
Wszystkie te spotkania odbyły się jesienią. Litwini zajmują czwarte miejsce w grupie I, za wszystkimi drużynami, z którymi walczyli, a  przed Liechtensteinem. Do prowadzących Hiszpanów tracą pięć punktów, do zajmujących drugą pozycję Czechów – dwa. Mecz z Polską jest dla Litwy ostatnim sprawdzianem przed rewanżem z Hiszpanią w najbliższy wtorek na tym samym stadionie w Kownie.
Trener Raimondas Zutautas, były reprezentant Litwy, piłkarz m.in. Panathinaikosu Ateny, w którym zdążył się jeszcze spotkać na boisku z Krzysztofem Warzychą, powołał do kadry 26 zawodników. Aż 20 z nich gra w klubach zagranicznych, a siedmiu w polskiej ekstraklasie.
Gwiazdą jest Sernas, wybrany na piłkarza roku 2010 na Litwie. Środkowy obrońca Jagiellonii Andrjus Skerla gra na tej samej pozycji w drużynie narodowej. On i jego partner z Białegostoku Tadas Kijanskas tworzą w reprezentacji żelazną parę stoperów. Wystąpili we wszystkich meczach eliminacyjnych od pierwszej do ostatniej minuty. Czwartym podstawowym zawodnikiem kadry Litwy grającym w polskim klubie jest pomocnik Widzewa Mindaugas Panka.
Poza nimi Zutautas powołał także obrońcę Vytautasa Andruskieviciusa (Lechia Gdańsk), pomocnika Dominykasa Galkeviciusa (Lubin) i napastnika Tadasa Labukasa (Arka). W kadrze znalazł się też 36-letni Tomas Żvirgżdauskas ze szwedzkiego Halmstads, który spędził w Polonii Warszawa i Widzewie pięć lat, a z polonistami zdobył nawet tytuł mistrza Polski. Nie ma natomiast 32-letniego Roberta Poskusa, który był m.in. zawodnikiem Widzewa i Polonii Warszawa, z którą zdobył Puchar Polski.
Reprezentacje Polski (70. miejsce w rankingu FIFA) i Litwy (54.) spotykały się siedmiokrotnie. Pierwszy raz w roku 1993 w Brzeszczach na Śląsku, ostatni – przed dwoma laty w Faro. Obydwa mecze kończyły się remisami 1: 1.
Polska zwyciężyła trzykrotnie, przegrała raz, w roku 2006 w Bełchatowie. Wtedy na boisko wybiegli reprezentanci na mundial w Niemczech. Przegrali 0:1. Wszystkie te mecze odbywały się w Polsce lub na terenie neutralnym. Na Litwie spotkamy się pierwszy raz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA