fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

1 procent podatku

Caritas – na pomoc!

materiały prasowe
Pomaganie to jej specjalność. Caritas zna każdy, kto potrzebuje pomocy, i ten, kto może drugiemu pomóc
Największa organizacja charytatywna Kościoła katolickiego od 20 lat cieszy się zaufaniem Polaków. Co roku rozdysponowuje pomoc o wartości kilkuset milionów złotych (w 2009 r. – ponad 441 mln zł), przekazując ją potrzebującym – głównie w kraju, ale również za granicą.

Dla Japonii

Teraz, gdy oczy całego świata zwrócone są na Japonię, niesie pomoc dotkniętemu kataklizmem krajowi. Reaguje szybko, ale potrafi też realizować długofalowe projekty, np. na Haiti, gdzie odbudowuje trzy kompleksy edukacyjne i szkoły, które przed rokiem legły w gruzach w wyniku trzęsienia ziemi.
W Japonii panorama zniszczeń robi wstrząsające wrażenie. – Obecnie zakasujemy rękawy i bierzemy się do roboty, gdyż ludzie potrzebują naszej pomocy – mówi ks. Daisuke Narui, dyrektor Caritas Japonia. Będziemy towarzyszyć ludziom, którzy stracili wszystko i nie mają nikogo, na kim mogą polegać – zapewnia bp Isao Kikuchi, który na początku marca został przewodniczącym Caritas Azja.
Caritas Polska już kilka dni po tym kataklizmie rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami. W pierwszej transzy przekazała 50 tys. euro dla Caritas Japonia, ale to nie koniec. W niedzielę 27 marca w całej Polsce wolontariusze Caritas będą przy kościołach zbierać datki do puszek na pomoc dla Japonii. Można też wysłać sms o treści „Pomagam" pod numer 72 052 (koszt 2, 46 zł).

Ponad 100 tys. wolontariuszy

Międzynarodowa struktura Caritas to mocna strona tej organizacji, gdy trzeba szybko działać na szeroką skalę, ale jej atutem jest również struktura krajowa: Caritas dociera praktycznie wszędzie dzięki istniejącym w całej Polsce parafialnym zespołom wolontariuszy. Dynamicznie rozwijają się też akademickie, szkolne, a nawet przedszkolne koła Caritas. Oprócz 4,5 tys. pracowników Caritas może liczyć na 102 tys. wolontariuszy w różnym wieku. Ostatnio zachęca do wolontariatu pokolenie 55+, przekonując, że możliwości zaangażowania jest wiele: od pomocy np. przez dwie godziny tygodniowo w świetlicach socjoterapeutycznych aż po pozyskiwanie sponsorów do konkretnego projektu. Dla członków parafialnych zespołów Caritas organizowane są praktyczne szkolenia oraz rekolekcje umacniające ich duchową motywację do niesienia pomocy potrzebującym.

Solidarni z chorymi

Caritas zwraca uwagę na problemy ludzi chorych przewlekle lub wymagających rehabilitacji, zwłaszcza mieszkańców wsi i małych miejscowości. Organizacja ta w całym kraju prowadzi już ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których korzysta 13 tys. osób, a zamierza otworzyć drugie tyle, gdyż potrzeb jest wiele. – Społeczeństwo w Polsce i Europie się starzeje, coraz więcej jest ludzi starszych, którzy mają problemy zdrowotne – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.
W tym roku pieniądze pozyskane z 1 procentu oraz ekumenicznej akcji „Jałmużna wielkopostna" zostaną przeznaczone na zakup profesjonalnego sprzętu medycznego dla osób obłożnie chorych. Zakupione łóżka z pilotem, ssaki i koncentratory tlenu będzie można wypożyczać w diecezjalnych Caritas, a tam, gdzie ich jeszcze nie ma, powstaną nowe wypożyczalnie sprzętu niezbędnego do rehabilitacji.
W ramach pomocy w leczeniu Caritas Polska i jej oddziały diecezjalne nierzadko współfinansują również zakup lekarstw, finansują kosztowne operacje i opłacają leczenie w szpitalach, a także turnusy rehabilitacyjne czy zakup specjalnych produktów żywnościowych dla chorych. Ponadto w całej Polsce Caritas prowadzi 170 stacji opieki, z których rocznie korzysta ponad 324 tys. podopiecznych, a także 49 warsztatów terapii zajęciowej.
Dzięki Caritas powstają też nowe hospicja. W Darłowie, które dotąd było białą plamą na mapie opieki paliatywnej, utworzono Dom Hospicyjno-Opiekuńczy, który wiosną przyjmie pierwszych podopiecznych. Chorymi opiekować się będzie wykwalifikowany personel medyczny, ale także psycholog, ksiądz oraz wolontariusze.
Budowa hospicjum Caritas rusza również w Kielcach, m.in. dzięki 517 tys. zł z ubiegłorocznego 1 procentu przekazanego przez podatników na kielecką Caritas. Placówka ma być oddana do użytku w 2013 roku i dysponować ok. 40 miejscami dla terminalnie chorych. – Potrzeby są dużo większe, co jest związane z zauważalnym w ostatnich czasach zjawiskiem wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne, które coraz częściej dotykają także młodzieży i dzieci – zauważa ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.

Okna życia

Przed pięcioma laty Caritas we współpracy z zakonami żeńskimi otworzyła w Krakowie pierwsze w Polsce okno życia. Od tego czasu powstało już ponad 40 takich miejsc w całej Polsce. Dzięki nim uratowano życie ponad 30 noworodkom, które z różnych powodów nie mogły liczyć na opiekę swych rodziców. Dały im szansę na znalezienie nowych rodzin, które je adoptowały.
Caritas pomaga też samotnym matkom i ofiarom przemocy domowej. Mogą one liczyć na wsparcie w centrach interwencji kryzysowej, domach samotnej matki czy domach dziecka.
Codziennie też tysiące Polaków mają możliwość skorzystania z prowadzonych przez Caritas jadłodajni. Jako akredytowana organizacja charytatywna Caritas bezpłatnie przekazuje osobom potrzebującym nadwyżki żywności z rezerw Unii Europejskiej. W tym roku przekaże w sumie ok. 40 tys. ton artykułów spożywczych, w tym ok. 10 mln litrów mleka o łącznej wartości 95 mln zł. Pomoc dotrze przede wszystkim do osób bezrobotnych, rodzin o niskich dochodach, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.

Moc 1 procentu

W ubiegłym roku podatnicy przekazali Caritas w Polsce ponad 13 mln zł z tytułu 1 procentu podatku dochodowego za rok 2009 r. To niewątpliwie wyraz zaufania do kościelnej organizacji charytatywnej. Obecnie koordynuje ona działania 44 Caritas diecezjalnych, te zaś parafialnych. Przy realizacji wielu projektów pomocowych współpracuje z organizacjami charytatywnymi innych Kościołów – ewangelicką Diakonią i prawosławnym Eleosem. Pomaga nie tylko ubogim czy bezdomnym, ale wspiera także imigrantów i uchodźców. Daje „Skrzydła" dzieciom, wspierając ich edukację.
Caritas w Polsce prowadzi:
> parafialne i diecezjalne punkty wydawania odzieży – 2006
> punkty doraźnej pomocy – 696
> świetlice dla dzieci – 472
> wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego – 201
> stacje opieki Caritas – 174
> świetlice socjoterapeutyczne – 170
> jadłodajnie (codziennie wydają 23,8 tys. posiłków) –106
> domy opieki – 74
> noclegownie – 55
> hospicja domowe i stacjonarne – 55
> poradnie lekarskie – 32
> łaźnie dla bezdomnych i ubogich – 27
> domy dziecka – 18
> zakłady opieki lekarskiej – 16
> domy dla ofiar przemocy domowej – 16
> domy samotnej matki – 14
> apteki – 13
> centra integracji społecznej dla bezrobotnych – 10
> stacjonarne placówki dla uzależnionych – 6
> centra adopcyjno-opiekuńcze — 3
W 2009 roku Caritas w Polsce rozprowadziła:
> 1 028 713 skarbonek w ramach akcji „Jałmużna wielkopostna"
> 461 737 świec-paschalików oraz 23 133 baranków w akcji „Wielkanocnego dzieła Caritas"
> Prawie 3 miliony świec w ramach „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom". Zebrano ofiary w wysokości 17 792 378 zł. Z każdej świecy Caritas Polska przeznaczyła 10 groszy na pomoc dla ubogich dzieci w Afryce.
> 6 047 902 – wyniosła pomoc humanitarna dla zagranicy
SMS POMAGAM (72 052) – zebrano 3 108 036 zł z przeznaczeniem na akcje prowadzone przez Caritas Polska i diecezjalne Caritas (m. in. pomoc dla mieszkańców Stefy Gazy, ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech, wsparcie pogorzelców w Kamieniu Pomorskim, pomoc powodzianom z południowej Polski, paczki świąteczne dla dzieci mieszkających na Ukrainie, Białorusi i Litwie).
Źródło: Raport roczny 2009 Caritas w Polsce
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA