fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Anne Hathaway – wschodząca gwiazda Hollywood

ROL
Była gospodynią tegorocznej gali rozdania Oscarów. To wielki zaszczyt i potwierdzenie mocnej pozycji 27-letniej Anne Hathaway w Hollywood. W 2008 roku aktorka zdobyła nominację do nagrody Akademii Filmowej za rolę w melodramacie „Rachel wychodzi za mąż”
Anne Hathaway ma wszystko, czego można oczekiwać od gwiazdy: wdzięk Audrey Hepburn, uśmiech Julii Roberts, do tego rzeczywisty talent i – jak sama mówi – sporo szczęścia.
Popularność przyniosła jej rola we współczesnej wersji bajki o brzydkim kaczątku: „Pamiętniku księżniczki" (2001) Garry'ego Marshalla. Komedia odniosła niespodziewany sukces i już po trzech latach doczekała się sequela.
Podobno Anne zwróciła na siebie uwagę reżysera, gdy na przesłuchaniu, na które przyszła prosto z lotniska, po długim i męczącym locie, spadła z krzesła. Marshall potrzebował dokładnie takiej Mii – niezdary, która w miarę rozwoju akcji przechodzi spektakularną metamorfozę i staje się prawdziwą księżniczką.
– Reżyser nagrywał moje wpadki i spontaniczne pomyłki, wiele z tych ujęć weszło do filmu – aktorka wspominała potem w wywiadzie.
Urodziła się 12 listopada 1982 roku w Nowym Jorku, na Brooklynie. Jej ojciec jest prawnikiem, matka znaną aktorką teatralną i estradową. Anne początkowo marzyła o zawodzie chirurga lub... zakonnicy. Ostatecznie zdecydowała się jednak na aktorstwo. Kiedy miała 13 lat, zaczęła grać w reklamach. – Lubiłam udawać innych ludzi. Rodzice zostawili mi wolny wybór, nie odradzali aktorstwa, ale ostrzegali, że porażka jest w ten zawód wliczona – mówi.
Rzemiosła uczyła się w Paper Mill PlayHouse w New Jersey i Barrow Group w Nowym Jorku, gdzie była najmłodszą studentką. Szybko zaczęła odnosić sukcesy: za rolę w serialu „Luzik Guzik" (1999) otrzymała nominację do nagrody Teen Choice Award. Wystąpiła m.in. w dramacie „Druga strona nieba" (2001), filmie kostiumowym „Nicholas Nickleby" (2002) i komedii „Ella Zaklęta" (2004).
Po drugiej części „Pamiętnika księżniczki" (2004) Anne zaczęła się obawiać zaszufladkowania. Co gorsza, ominęła ją rola w ekranizacji musicalu Andrew L. Webbera „Upiór w operze".
Żeby zerwać z wizerunkiem słodkiego podlotka, Hathaway przyjęła rolę w dramacie „Spustoszenie". Potem zagrała żonę geja w obsypanej Oscarami „Tajemnicy Brokeback Mountain" (2005) Anga Lee. W obu filmach z premedytacją zgodziła się na rozbierane sceny.
W 2006 roku wystąpiła w kasowym hicie „Diabeł ubiera się u Prady" jako naiwna dziewczyna z prowincji, która zostaje asystentką wszechwładnej redaktorki (Meryl Streep) wpływowego pisma o modzie. – To również film o trudnych dylematach, przed którymi każdy staje, wchodząc w dorosłe życie – mówiła aktorka.
W 2007 roku wcieliła się w jedną ze swych ulubionych autorek, JaneAusten, w melodramacie „Zakochana Jane".
Ale prawdziwym przełomem w karierze Hathaway okazał się niezależny film „Rachel wychodzi za mąż" (2008), w którym zagrała narkomankę. Ta rola przyniosła Anne nominację do Oscara i szereg innych wyróżnień, m.in. nagrodę krytyków National Board of Review.
W 2008 roku na czołówki gazet trafił skandal związany z osobą wieloletniego partnera aktorki – włoskiego milionera Raffaello Follieriego, który został aresztowany za oszustwa finansowe i pranie brudnych pieniędzy. Para rozstała się tuż przed wybuchem afery.
Niedawno Hathaway wystąpiła w komediach romantycznych „Ślubne wojny" i „Walentynki", zagrała też Białą Królową w „Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona. W mediach pojawiły się spekulacje, że Anne wcieli się w Kobietę-Kota w kolejnym sequelu „Batmana".
– Jestem szczęściarą: robię zawodowo to, co najbardziej kocham, mam grono bliskich i przyjaciół, którzy mnie wspierają. Jakbym żyła w Krainie Czarów... – mówi aktorka.
Alicja w Krainie Czarów
HBO | 6.00, 18.30 | SOBOTA
HBO | 13.20 | środa | 6.00 | czwartek
Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny
21.30 | tvp 1 | NIEDZIELA
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA