fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Dziś debata Balcerowicz-Rostowski

Bloomberg
Jeśli podczas parlamentarnych prac nad rządowym projektem zmian w OFE nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany do ustawy, wtedy możliwa jest akceptacja ze strony prezydenta Bronisława Komorowskiego — powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak
Nowak zastrzegł, że prezydent będzie chciał poznać opinię ekspertów odnośnie vacatio legis ustawy, do której zastrzeżenia miało Rządowe Centrum Legislacji.
— Prezydent Bronisław Komorowski jest cały czas obecny w procesie prac nad ustawą o OFE, zgłosił postulaty w tej kwestii i zostały one uwzględnione w rządowym projekcie. Prezydent też wyrobił sobie już pogląd na projekt ustawy, m.in. dzięki zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta debacie z ekspertami. Teraz będzie się przyglądał pracom parlamentu. Należy liczyć tutaj, że koalicja PO-PSL będzie zdyscyplinowana i przeprowadzi projekt sprawnie, nie psując go — powiedział Sławomir Nowak.
Według Nowaka, gdyby projekt przeszedł przez parlament bez mian, czy też bez większych zmian, wtedy może liczyć na akceptację pana prezydenta, z jednym zastrzeżeniem, że prezydent zwróci się jeszcze o opinię do ekspertów z celu zbadania vacatio legis, do którego zastrzeżenie miało Rządowe Centrum Legislacji (RCL). RCL ma wątpliwości co zgodności z konstytucją terminu wejścia w życie zmian w systemie emerytalnym, który proponuje rząd. Wątpliwości budzi m.in. zachowanie odpowiedniej vacatio legis. W przyjętym przez rząd projekcie zostało ono wydłużone do 30 dni z 14 dni proponowanych wcześniej.
W ubiegły czwartek Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do Komisji Finansów Publicznych. We wtorek dalej będą odbywać się prace nad projektem. W czwartek zaś ma odbyć się drugie czytanie projektu. W poniedziałek wieczorem z kolei odbędzie się debata między prof. Leszkiem Balcerowiczem, a ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Według ekonomistów debata będzie miała raczej charakter edukacyjny.
Poseł PO Mirosław Sekuła liczy na merytoryczną rozmowę dwóch ministrów finansów.
— Mam nadzieję, że każdy z nich będzie się czuł odpowiedzialny za finanse państwa i pieniądze obywateli - powiedział poseł PO. Jego zdaniem, na dyskusję o reformie OFE nie jest za późno.
Z kolei posłanka PO Agnieszka Pomaska liczy na to, że dzięki dyskusji w Telewizji Polskiej, Polacy będą lepiej poinformowani o proponowanych przez rząd zmianach.
Tymczasem wicemarszałek Sejmu, Jerzy Wenderlich z SLD, twierdzi, że zbyt długo zwlekano z debatą. Według niego, świadczy to o tym, że dyskusja o systemie emerytalnym pogrąża się w miałkości i jest podporządkowana politycznym rozgrywkom.
Z kolei Marek Borowski z SdPl-u uważa, że debata będzie pożyteczna. Jak podkreślił, do tej pory na temat reformy systemu emerytalnego dyskutowali politycy, średnio znający temat. Jego zdaniem, nie będzie wygranego i przegranego. Zwrócił uwagę, że materia jest złożona, a w sporze Rostowski-Balcerowicz chodzi nie tylko o OFE.
Przyjęty przez rząd projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by od 2017 r. wynieść 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce aby zmiany w OFE weszły w życie od 1 maja.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA