fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Elastyczna praca przywilejem menedżera

Flickr
Już osiem na dziesięć polskich firm oferuje elastyczne warunki pracy, czyli możliwość wyboru gdzie i w jakich godzinach chcą pracować zarządzający
Tyle tylko,że w co drugiej z polskich firm   ta elastyczność jest przywilejem zarezerwowanym dla pracowników wyższego szczebla- wynika z najnowszych badań firmy Regus przeprowadzonych wśród 17 tys. przedsiębiorców  i menedżerów z 80 państw,  w tym z Polski.
Według nich, na całym świecie 81 proc. firm stosuje elastyczne warunki pracy.  I nic dziwnego skoro aż 60 proc. pracodawców ocenia,że elastyczna praca pozwala zwiększyć innowacyjność i produktywność załogi  oraz ograniczyć koszty firmy. Ta oszczędność dotyczy przede wszystkim telepracy wykonywanej na odległość  (w tym pracy z domu), która jednak na razie nie jest zbyt popularna. Dużo chętniej firmy stosują elastyczne godziny pracy zamiast tradycyjnej formuły 9-17.00.
Jak podkreślają eksperci Regus, elastyczne warunki pracy pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię biura i ograniczyć o ok. 30 proc. jego koszty.
Wśród atutów elastycznej pracy firmy wymieniają też  czynniki motywacyjne i wizerunkowe; siedmiu na dziesięciu  uczestników badania twierdzi,że to skuteczny sposób motywowania  i nagradzania pracowników, którzy (zwłaszcza przedstawiciele młodego pokolenia Y) coraz bardziej  sobie cenią równowagę między pracą a życiem prywatnym. Co piąty przedsiębiorca twierdzi,że możliwość elastycznej pracy  pomaga też przyciągnąć  do firmy i utrzymać w niej utalentowanych pracowników.
Mimo tylu zalet większość firm daleka jest od powszechnego stosowania elastycznej pracy  przede wszystkim ze względu na  ograniczone zaufanie do załogi. W 40 proc. przedsiębiorstw na świecie i w co drugim w Polsce  jest to przywilej kadry wyższego szczebla, która cieszy się wystarczającym zaufaniem pracodawcy. – W ten sposób część przedsiębiorstw nie tylko traci wiele możliwych korzyści, ale może do siebie zrazić wartościowych pracowników, których przyciągnięcie kosztowało ich wiele wysiłku - ocenia  Jarosław Pilch z polskiego oddziału Regus.
Część ekspertów zwraca uwagę,że obok oficjalnie wymienianego braku zaufania do załogi to menedżerowie są często barierą ograniczającą powszechność elastycznej pracy, która  wymaga od nich bardzo dobrej organizacji, umiejętności zarządzania projektami oraz wirtualnymi zespołami.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA