fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Debata w Berlinie. Rostowski i Schäuble o gospodarce UE

Jacek Rostowski
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Minister finansów podkreślał rolę Niemiec w przygotowaniu mechanizmu stabilizacji euro
To przełom dla Europy, fundamentalna zmiana o którą zabiega rząd Niemiec – mówił minister Jacek Rostowski w trakcie dyskusji zorganizowanej przez Fundację Bertelsmanna z udziałem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schäuble.
Rostowski tłumaczył, że w interesie Polski leży stabilizacja euro i dlatego nasz kraj wspiera wszelkie działania w tym kierunku. Nie ma przy tym znaczenia, że Polska nie uczestniczy we wszystkich dyskusjach eurolandu na temat całego paktu dla konkurencyjności. Pakt to inicjatywa francusko-niemiecka, która będzie tematem szczytu państw UE 24 – 25 marca. Jego częścią jest tzw. zarząd gospodarczy strefy euro polegający na ściślejszej koordynacji polityki finansowej, gospodarczej i społecznej.
Polska zgłasza akces do paktu gdyż – jak wyjaśnił Rostowski
– jego założenia są zgodne z polskim interesem. Szczególnie pozytywnie ocenił plany dotyczące koordynacji polityki fiskalnej w strefie euro, którymi objęte mogą być także pozostałe kraje UE. Chodzi m.in. o bardziej rygorystyczne przestrzeganie wymagań istniejącego już paktu stabilizacji i rozwoju, zarówno w sferze deficytu budżetowego jak i wysokości długu publicznego. Minister Rostowski przypomniał, że Polska posiada więcej mechanizmów zapobiegających deficytowi budżetowemu jak i nadmiernemu wzrostowi zadłużenia od wielu innych krajów. Potwierdził, że przyszłoroczny deficyt budżetowy Polski zostanie zmniejszony o 4,4 pkt proc. w stosunku do roku obecnego.
Schäuble zapewniał, że pakt będzie otwarty dla wszystkich państw EU i nie zachodzi ryzyko podziału wewnątrz Unii. – Nie chodzi także o przekształcenie UE w superpaństwo – zaznaczał.
Korespondencja z Berlina
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA