fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Aport już bez korzyści

www.sxc.hu
Obecnie aport do spółki osobowej jest neutralny podatkowo i nie da podatnikowi dodatkowych korzyści
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r. w sprawie opodatkowania wniesienia aportu do spółek osobowych (sygn. II FPS  8/10) ostatecznie rozstrzyga kilkuletni spór między podatnikami a ministrem finansów. Podatnicy, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wnieśli aporty do spółki osobowej, mogą się już czuć bezpiecznie.
Uchwała NSA będzie wiążąca dla innych składów sądowych, a ryzyko skutecznego odstąpienia od niej w praktyce jest minimalne. Nie tylko z tego względu, że sąd rozpoznający daną sprawę musiałby mieć zupełnie odmienne zdanie niż wyrażone w uchwale. Uchwała nie jest również zaskoczeniem dla sądów administracyjnych, które w I instancji do tej pory wydały kilkadziesiąt wyroków o tej samej treści co uchwała. Również żaden z ubiegłorocznych wyroków NSA nie był niekorzystny dla podatników.
Dlatego gdyby organy podatkowe w postępowaniach za ubiegłe lata próbowały określić zaległość podatkową podatnikom, którzy wnieśli aporty do spółek osobowych, działania takie można obecnie ocenić jako z góry skazane na niepowodzenie. Dodać też należy, że wielu podatników będzie miało korzystne interpretacje, które zostaną wydane po uchyleniu przez sąd pierwszej negatywnej interpretacji.
Po poniedziałkowej uchwale kilkadziesiąt spraw w sądach, często dotychczas zawieszonych, zakończy się sukcesem podatników. Sprawy te dotyczą indywidualnych interpretacji zaskarżonych przez podatników.
Należy pamiętać, że uchwała NSA nie ma znaczenia dla bieżącej sytuacji podatników. Wynika to stąd, że od 2011 r. wskutek nowelizacji aporty nie są obłożone podatkiem dochodowym, co wprost wynika z przepisów. Z drugiej strony od 2011 r. odpada też jedna z głównych przesłanek, dla której podatnicy wnosili aporty do spółek osobowych, tj. optymalizacja podatkowa.
Obecnie bowiem wniesienie aportu nie pozwala na ujawnienie nowej wartości podatkowej środka trwałego. Aport do spółki osobowej jest zatem obecnie całkowicie neutralny dla wspólnika, gdyż ani nie prowadzi do opodatkowania, ani nie daje dodatkowych korzyści podatkowych.
Autor jest radcą prawnym, doradcą podatkowym, partnerem w Kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy
 
Czytaj także:
Więcej o aportach w spółkach w serwisie:
Zobacz też poradnik:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA