fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Assange: Internet to narzędzie inwigilacji

Julian Assange
AFP
Zaskakujące słowa twórcy WikiLeaks Juliana Assange’a. Ostrzegł, że Internet jest „największą maszyną do szpiegowania ludzi, jaką widział świat”
- To nie jest technologia, która pomaga wolności słowa — oświadczył Assange zdumionym studentom podczas spotkania klubu dyskusyjnego w Cambridge University. — To nie jest technologia, która wspiera prawa człowieka. To technologia, którą totalitarne rządy mogą wykorzystać do szpiegowania obywateli na niespotykaną dotąd skalę.
Spotkanie było poświęcone roli Internetu w budowaniu demokracji, zwłaszcza podczas obecnego kryzysu w krajach arabskich. Assange, który stał się znany dzięki internetowej stronie WikiLeaks publikującej tajne (i nierzadko kompromitujące rządy) dokumenty, skrytykował m.in. popularnego Facebooka.
- Kilka lat temu w Kairze była rewolta użytkowników Facebooka — mówił. — Bardzo mała. Ale później wykorzystano Facebooka do namierzenia głównych uczestników, którzy zostali schwytani, przesłuchani, pobici i uwięzieni. A zatem, choć Internet jest narzędziem pozwalającym nam wiedzieć, co robi rząd, jest również największą maszyną szpiegowską jaką widział świat.
Assange ostrzegał również przed ogromnymi możliwościami dezinformacji, jakie komputerowa sieć daje rządom.
Spotkanie w studeckim klubie dyskusyjnym Uniwersytetu Cambridge było utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Nie wpuszczano na nie dziennikarzy, nie można było robić zdjęć, filmować, ani nawet używać urządzeń podłączonych do Internetu do przekazywania informacji na Facebooka i Twittera.
- Staramy się stworzyć atmosferę intymności, a wielu naszych gości przyjmuje zaproszenie pod warunkiem, że będą mogli mówić szczerze i osobiście tylko do członków klubu — tłumaczy Lauren Davidson przewodząca Cambridge Union. — Nieobecność dziennikarzy to standardowa procedura, a nie wyjątek.
Dla Assange'a było to pierwsze publiczne wystąpienie od czasu przegranej w sprawie ekstradycji do Szwecji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA