fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

GPW rozpoczęła dzień na poziomach wtorkowych zamknięć

Bloomberg
Środowa sesja na parkietach światowych rozpoczęła się od zwyżek. Sygnał dała giełda japońska, która zyskała 5,7 proc.
Inwestorzy giełdowi nie będą najlepiej wspominać pierwszej połowy bieżącego tygodnia. Gdy wydawało się, że świat „przetrawił” już złe informacje o trzęsieniu ziemi w Japonii pojawiły się nowe o groźbie katastrofy atomowej w tym kraju. W odpowiedzi indeksy na całym globie zaczęły gwałtownie tracić na wartości. W ciągu dwóch dni giełda w Tokio zanurkowała ponad 16 proc. Tylko we wtorek parkiet we Frankfurcie zniżkował przeszło 5,5 proc. Na innych rynkach naszego kontynentu sytuacja wyglądała niewiele lepiej.

Druga część wczorajszej sesji wyglądała już jednak znacznie lepiej. Giełdy zaczęły odrabiać straty w czym pomogło im niezłe otwarcie sesji w Stanach Zjednoczonych. Przez niezłe należy rozumieć, że S&P tracił „tylko” 1,8 proc. Do końca sesji odrobił sporą część zniżki. Na tym tle giełda warszawska wydawała się oazą spokoju. Co prawda przejściowo również traciła grubo ponad 1,5 proc. (WIG 20 naruszył barierę 2700 pkt.) ale po południu, dzięki dynamicznym zwyżkom, znacznie zyskała na wartości. Ostatecznie WIG skończył dzień na 0,62-proc. minusie.

Środowy poranek na parkietach giełdowych wyglądał już zupełnie inaczej. Do kupowania akcji zachęcała dobra postawa giełdy japo0ńskiej, która zwyżkowała 5,7 proc. W górę, choć znacznie mniej, poszły też parkiety w Szanghaju i Hongkongu. Sesja na giełdzie niemieckiej rozpoczęła się od 0,9-proc. wzrostów. Parkiet w Paryżu rósł o 0,1 proc. a Londynie o 0,5 proc.

Na tym tle dokonania warszawskiego parkietu prezentowały się blado. Prawdopodobnie należy to tłumaczyć faktem, że nasz rynek nie musiał odrabiać tak dużych strat jak jego koledzy z Europy Zachodniej. Gracze przywiązywali też dużą wagę do informacji, że agencja Moody’s, po raz kolejny obniżyła rating Portugalii.

Dlatego w Warszawie WIG zyskiwał na otwarciu ledwie 0,01 proc. Znalazł się na wysokości 47446 pkt. WIG 20 spadał o 0,08 proc. do 2646 pkt. głównie za sprawą słabej postawy banków. Najlepiej radziło sobie PZU. Indeksy mniejszych firm zaczęły handel na wyraźnych plusach. Wśród najbardziej zwyżkujących spółek znaleźli się wtorkowi outsiderzy. Synthos rano rósł o przeszło 3 proc. Cognor o 2 proc. a Advadis o przeszło 4 proc.

Pozostała część sesji powinna upłynąć pod dyktando kupujących. Inwestorzy będą chcieli wykorzystać okazję, że znaczna część spółek została mocno przeceniona co stanowi dobrą okazję do uzupełnienia portfela. Nie wiadomo jedynie, czy dzisiejsze odbicie będzie tylko korektą w dłuższej fali spadkowej czy będzie stanowiło zapowiedź zmiany trendu na wzrostowy co najmniej w średnim  horyzoncie.

Pewnych wskazówek na ten temat będą mogły udzielić publikowane dzisiaj dane makro. Kalendarz jest nadzwyczaj bogaty. Poprzez dane  liczbie bezrobotnych na wyspach brytyjskich po dane o cenach konsumenta i informacje z rynku mieszkaniowego w USA. Na naszym podwórku o 14.00 zostaną przedstawione informacje z rynku pracy, w tym dotyczące wynagrodzeń.

Na rynku walutowym po dwóch dniach gwałtownego osłabienia złoty odrabia straty. Za euro w środę rano trzeba płacić 4,04 zł a dolara 2,89 zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA