fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

DNI BRYANA, vol. 4

materiały prasowe
Zapraszamy na ostatnią odsłonę wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74"
To już ostatnia, czwarta odsłona Dni Bryana. Tym razem przypomnimy postać legendarnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa i mistrza fotoreportażu Robera Capy. Będzie to również okazja do przyjrzenia się zawodowi fotoreportera wojennego i rozmowy o toczących się na świecie konfliktach wojennych. W programie: pokazy zdjęć i filmów, spotkania ze świadkami historii, historykami i medioznawcami, dyskusje z dziennikarzami o roli fotografii wojennej, o pracy fotoreporterów i fotoedytorów. Rozmowy o najważniejszych fotografiach wojennych, które zmieniły świat i wpłynęły na bieg wydarzeń w XX wieku.
Dni Bryana to cykl wydarzeń towarzyszących wystawie Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74, zadedykowanych amerykańskiemu fotografowi i fotoreporterowi Julienowi Bryanowi, o pracy korespondentów wojennych.
PROGRAM DNI BRYANA, vol. 4:
11 marca (piątek)
18.00-19.30 – Finisaż wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana.
Spotkanie ze świadkami historii. Gośćmi wieczoru będą bohaterowie zdjęć Juliena Bryana oraz osoby, które podczas prezentowanej w DSH wystawy rozpoznały na zdjęciach swoich bliskich. To niepowtarzalna okazja do porozmawiania o Bryanie ze świadkami historii i poznania kulisów powstawania ekspozycji. Spotkanie poprowadzą kuratorzy wystawy: Monika Kapa-Cichocka (DSH), Tomasz Stempowski (IPN) oraz Jacek Sawicki (IPN). Podczas spotkania pokażemy także dokument Proszę, wybacz mi Warszawę (TVN24).
12 marca (sobota)
17.00-18.30 – spotkanie: This I believe!
Spotkanie poświęcone legendarnemu amerykańskiemu dziennikarzowi - Edwardowie R. Murrow oraz działalności „chłopców Murrowa", zawodowych korespondentów wojennych. Podczas spotkania zaprezentujemy archiwalne audycje radiowe. Wieczór poprowadzi dziennikarz Dariusz Rosiak. Wśród gości m.in. dr hab. Maciej Mrozowski, medioznawaca (SWPS, Wydział Dziennikarstwa i nauk Politycznych UW) oraz dr hab. Urszula Jarecka, socjolog i medioznawca (PAN, Instytut Filozofii i Socjologii).
18.30-20.00 – pokaz filmu: Good Night and Good Luck, reż. George Clooney, 2005, 93'. Nominowany do Oscara dramat ukazujący kulisy medialnej wojny Edwarda R. Murrowa z senatorem Josephem McCarthy'em.
13 marca (niedziela)
14.00-15.30 – pokaz filmu: Robert Capa: In Love and War, reż. Anne Makepeace, 2003, 90'.
Dokument o życiu Roberta Capy (1913-1954) jednego z najważniejszych fotografów XX wieku, pionierze i mistrzu fotoreportażu.
16.00-17.00 – pokaz filmu: Zdjęcie czy symbol (Looking for an Icon), reż. Hans Pool, Maaik Krijgsman, 2005, 52'.
Niezwykły dokument opowiadający historię kilku fotografii, które wywarły wpływ na zbiorową świadomość i wpłynęły na bieg wydarzeń.
17.00-18.30 – spotkanie: Kadry wojny. Neutralnym okiem?
Historia najsłynniejszych fotografii wojennych i ich twórców m.in. Roberta Capy, Kena Ooesterbroeka, Kevina Cartera, Jamesa Natchweya. Dyskusja o kulisach i zasadach pracy fotoedytora. Jak wybrać najlepsze zdjęcie do publikacji opowie fotoedytor „Gazety Wyborczej" Marek Grygiel, kurator CSW-Zamek Ujazdowski. Wśród gości fotoreporterzy, m.in. Cezary Sokołowski, Maksymilian Rigamonti, Wojciech Grzędziński. Spotkanie zakończy pokaz filmu Śmierć Kevina Cartera (The Death of Kevin Carter: Casualy of the Bang Bang Club) w reż. Dana Kraussa o fotoreporterze z Bractwa Pif-Paf nagrodzonym Pulitzerem za zdjęcie z Sudanu z 1993 roku.
 
Multimedialna wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 poświęcona jest amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu - Julienowi Bryanowi, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film Oblężenie, ukazujący prawdziwe oblicze „nowoczesnej wojny", obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi. Na wystawie prezentujemy zdjęcia, filmy i dokumenty Bryana z września 1939 roku, wizyt reportera w Warszawie w latach 1946, 1959 i 1974 oraz zdjęcia z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji z 2 poł. lat 30. XX w. WSTĘP WOLNY: wt.-pt. 10.00-18.00, sob.-niedz. 11.00-18.00. Ekspozycja czynna do 13 marca 2011. Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią (DSH), Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Wystawę zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA