fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

NIK kontra PiS: sprawdzajcie drogi

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
Posłowie PiS się oburzają, że Najwyższa Izba Kontroli lekceważy ich sygnały o nieprawidłowościach przy budowie dróg i autostrad
– Kilkakrotnie zwracaliśmy się już do NIK o przeprowadzenie kompleksowej kontroli w tym zakresie. Niestety, postulaty te pozostają bez echa – mówi Andrzej Adamczyk (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury.
Wyjaśnia, że nie chodzi jedynie o stan zaawansowania budowy dróg, ale o to, by inspektorzy przyjrzeli się, jak wydawane są pieniądze przeznaczone na drogi. – Tym bardziej, że dociera do nas coraz więcej sygnałów, że jest tam wiele nieprawidłowości, a fundusze te często są po prostu marnotrawione – dodaje Adamczyk.
Ale nie zdradza szczegółów. – Nie chcę ich powielać, ponieważ nie mam ich dostatecznie udokumentowanych. Ale właśnie dlatego konieczna byłaby weryfikacja przez NIK – wyjaśnia.
 
Również Jerzy Polaczek, minister transportu z rządów PiS, potwierdza, że do niego dochodzą informacje o nadużyciach. I on dziwi się, dlaczego NIK nie zdecyduje się na poważniejszą kontrolę wydatkowania funduszy na drogi. – Izba powinna to zrobić choćby dlatego, że jest to przecież obszar jednych z największych wydatków państwa – podkreśla Polaczek.
NIK odrzuca zarzuty o ignorowanie sygnałów od posłów. – Prowadzimy całe mnóstwo kontroli związanych z drogami – mówi rzecznik izby Paweł Biedziak.
Wskazuje, że już za kilka tygodni ma zostać przedstawiony raport na temat budowy dróg lokalnych,  potem – o drogach w kontekście przygotowań do euro oraz o bezpieczeństwie infrastruktury drogowej. – Przy okazji wszystkich sprawdzane są również finanse – dodaje.
W nieoficjalnych rozmowach inspektorzy wyjaśniają, że przed każdymi wyborami dociera do nich wzmożona fala podobnych doniesień. – Posłowie chcą się wykazać przed wyborcami. Reagujemy na wszystkie sygnały, ale kontrole robimy niekoniecznie tam, gdzie sobie tego życzą politycy ramach przygotowań do kampanii – mówią.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA