fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

VAT na garaże i tarasy taki jak na mieszkania

Deweloperzy stosowali wyższą stawkę VAT, a ciężar podatku ostatecznie ponosił konsument.
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Stawka podatku właściwa dla budynku mieszkalnego obowiązuje też przy przeniesieniu prawa do korzystania z garażu i z ogródka
Takie wnioski płyną z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP1/443-991/08/11-S/BD).
Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się deweloper, w którego inwestycji klienci przejmowali do użytkowania razem z mieszkaniami przynależne do nich miejsca parkingowe, tarasy i komórki lokatorskie. Te dodatkowe pomieszczenia nie były przedmiotem odrębnego prawa własności.
Deweloper jedynie gwarantował prawo do wyłącznego z nich korzystania określonym osobom. Jego zdaniem wszystkie te pomieszczenia powinny być obciążone obniżoną stawką VAT, czyli obecnie 8 proc.
Odnośnie do problematycznego opodatkowania garaży deweloper wyjaśnił, że nie zamierza ich sprzedawać kupującym mieszkania. Z poszczególnych miejsc parkingowych będą oni korzystali na zasadzie umownego podziału praw do części wspólnej budynku.
Takie umowne rozgraniczenie korzystania z części wspólnej nieruchomości jest możliwe na gruncie prawa cywilnego.
Fiskus uznał to stanowisko  dopiero po długiej batalii sądowej. Najpierw w wyniku skargi dewelopera na niekorzystną interpretację Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił stanowisko izby skarbowej (I SA/Wr 635/09). Później Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną złożoną przez organ na ten wyrok (I FSK 1813/09).
Dopiero po tym rozstrzygnięciu fiskus przyznał rację  deweloperowi.
Numer interpretacji: ILPP1/443-991/08/11-S/BD
 
Interpretacje podatkowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA