fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wielki skok na hol muzeum

Ozdoby i przedmioty codziennego użytku z lat 50. i 60. XX wieku, które możemy zobaczyć w Muzeum Narodowym, znów wracają do łask
Materiały Promocyjne
Wystawa „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955 – 1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentuje wzory polskich projektantów.
Są tu przedmioty codziennego użytku, które znów wracają do łask – stworzone ze sklejki lekkie krzesła, stoły z mas plastycznych, unikatowa ceramika z tzw. szkoły sopockiej i wrocławskiej o niejednolitych kolorach szkliwa, metalowe lampy. Pokazano też dwa wnętrza z okresu lat 50. i 60. Teraz dzięki towarzyszącemu ekspozycji projektowi warsztatowemu każdy może być designerem przestrzeni mieszkalnej. Z Kulturą na Ty! - poleć swoje wydarzenie kulturalne

Warsztat Tekla – przygotowany przez absolwentów Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP Małgorzatę Mozolewską i Pawła Kowalskiego – polega na urządzeniu modelu mieszkania w skali 1: 1. Uczestnicy (trzeba mieć skończone 20 lat) sami stworzą jego wyposażenie – np. meble wyplatane z lin, taśm czy gumy. Będą mieli na to pięć godzin.
Niedzielna Tekla jest częścią projektu „Hol". W jego ramach zaplanowano także warsztat Mój skarb (20.03). Tym razem uczestnicy (w wieku 13 – 15 lat) zostaną poproszeni o przyniesienie ze sobą zwyczajnych przedmiotów, które ich zdaniem przywołują wspomnienia i są przez to są cennymi skarbami rodzinnymi lub osobistymi. Następnie zaaranżują ich ekspozycję w przestrzeni holu muzeum. Wskazówek udzielą prowadzący zajęcia – Marcin Ebert, laureat miejskiego konkursu „Pamiątka z Warszawy", oraz Maciek Sobczak, laureat konkursu „Ławka dla parków warszawskich". Warsztaty potrwają trzy godziny.
Dodatkowo wśród imprez towarzyszących całej ekspozycji „Chcemy być nowocześni" są m.in. czwartkowe spotkania z projektantami, piątkowe i sobotnie projekcje filmowe oraz piątkowe spotkania muzyczne.
Warsztaty architektoniczne „HOL!": Tekla, Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, rezerwacje: Ośrodek Oświatowy MNW, tel. + 48 22 621 10 31 wew. 227, niedziela (6.03), godz. 12.30
Marzec spotkań
Ryszard Bojar, Jerzy Słowikowski, 3 marca, godz. 18
Ryszard Bojar jest współzałożycielem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. A Jerzy Słowikowski w latach 1956 – 1966 pracował jako konstruktor w Centralnym Biurze Konstrukcji Obrabiarek. Później został kierownikiem Zakładu Badań Ergonomicznych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Danuta Duszniak, 10 marca, godz. 18
To projektantka ceramiki. Po ukończeniu warszawskiej ASP pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (w latach 1952 – 1968), a później w Instytucie Szkła i Ceramiki.
Wszewłod Sarnecki, 17 marca, godz. 18
Projektant szkła. Ten absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu współpracował m.in. z Krośnieńskimi Hutami Szkła
Wojciech Wybieralski, 24 marca, godz. 18
Projektant wzornictwa, m.in. współautor serii powiększalników Krokus z lat 1974 – 1976. Obecnie jest profesorem Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.
Prezentacja twórczości Tomka Rygalika oraz najnowszych projektów Studia Rygalik, 31 marca, godz. 18
Projekty wdrażane do produkcji w 2011 roku i przygotowane na kwietniową wystawę w Mediolanie. Omówienie kolekcji stworzonej na potrzeby polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA