fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Abp Życiński nie żyje

Abp Józef Życiński
Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Ewa K. Czaczkowska
Dzisiaj po południu, w Rzymie zmarł abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Powodem najprawdopodobniej był wylew krwi do mózgu. Miał 63 lata. Informację potwierdził pracownik Casa del Clero, w którym zatrzymał się arcybiskup
Abp Józef Życiński był filozofem, teologiem, publicystą, w 1997 roku został arcybiskupem metropolitą lubelskim.
- Zmarł dobry i niezwykły człowiek. Z poczuciem humoru. Był otwarty - powiedział na antenie TVN24 ks. Andrzej Luter. I dodał: - Byłem świadkiem jego wielkiego cierpienia.
[srodtytul]Kardynał Kazimierz Nycz o śmierci abpa Józefa Życińskiego:[/srodtytul]
"Trudno cokolwiek w tej chwili komentować. Jest to wielki szok. Jest to wielkie zaskoczenie i wielka strata. To człowiek wielkiego formatu, wielki intelektualista, który wnosił w Kościół w Polsce, w Kościół powszechny bardzo wiele. To jest strata bardzo wielka i trzeba powiedzieć, że niepojęte są zamiary Pana Boga".
[srodtytul]Prezydent: to ogromna strata dla wszystkich[/srodtytul]
- To jest ogromna strata dla nas wszystkich, którzy czują się cząstką Kościoła. To jest strata tych wszystkich, którzy chcieli widzieć Kościół polski, który łączy w sobie wierność tradycji i siłę wiary z marzeniami o nowoczesnym i otwartym społeczeństwie - mówił prezydent Komorowski.
Niezbadane są wyroki nieba. Tak się dzieje, że czasami ludzie bardzo, bardzo potrzebni, raptem odchodzą. Trzeba z tym żyć i dalej działać na rzecz zdolności do łączenia tego, co jest ważne w świecie wiary, z tym co jest ważne w świecie nowoczesnych, zachodzących zmian w każdym obszarze.
[srodtytul]Prymas: Kościół stracił kapłana wielkiego duchem i intelektem[/srodtytul]
Kościół w Polsce stracił człowieka, który jako kapłan i biskup odznaczał się wielkim duchem i intelektem - napisał prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
- Jako kapłan archidiecezji częstochowskiej szybko zdobywał naukowe szlify, był bliskim współpracownikiem ks. prof. Michała Hellera, naukowca cenionego w Polsce i świecie. Wysoki poziom naukowy i duchowy ks. Józefa oraz jego niezwykłe zaangażowanie szybko zostały zauważone przez Jana Pawła II, który w 1990 roku powierzył mu misję biskupiej posługi w diecezji tarnowskiej, a w 1997 roku mianował arcybiskupem metropolitą lubelskim - napisał prymas. Jak dodał, wiadomość o śmierci abp. Józefa Życińskiego przyjął z wielkim zaskoczeniem i smutkiem.
- Bardzo szanował kapłanów w duchu chrześcijańskiego personalizmu, którego nauczył się od Jana Pawła II. Wnosił wiele dobra w międzyludzkie relacje, miał cenny wkład w rozwój dialogu między wiarą i kulturą, czynnie angażował się w życie naukowe, pozostawiając wiele cennych publikacji - dodał w swoim oświadczeniu prymas.
[srodtytul]Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" [/srodtytul]
- To się nie mieści w głowie, to jest cios. To jest strata dla Kościoła straszna - mówił ks. Adam Boniecki. Dodał, że z abp. można było się nie zgadzać, ale nie dało się go lekceważyć. - Miał podejście, że bez względu na wszystko trzeba iść do przodu - powiedział ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" dla TVN 24.
[srodtytul]Józefa Hennelowa o abpie Józefie Życińskim[/srodtytul]
"To było po prostu jakieś olśnienie jego mądrością i sposobem myślenia, a poza tym to był człowiek o niesłychanym uroku osobistym. Wydawał mi się jednym z ludzi odpowiedzialnych za Kościół, których się po prostu opatrznościowo ma; tak że uważam tę stratę za olbrzymią i ciężko mi się pozbierać.
Widzę nagle wielką pustkę w miejscu, w którym powinien być człowiek o takiej głębokiej duchowości i takiej mądrości, jaką on miał i takiej odwadze stawiania wszystkich problemów, nazywania ich po imieniu i próbowania odpowiedzi na nie, która jest mądra, spokojna, nieawanturnicza, niesłychanie daleka od polityki, a równocześnie bardzo odważna i mądra".
[srodtytul]Msza za abpa Józefa Życińskiego[/srodtytul]
W sobotę w polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława w Rzymie prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk odprawi o godzinie 18.00 mszę za arcybiskupaŻycińskiego.
[ramka][srodtytul]Portret[/srodtytul]
Życiński był niezwykle aktywny: członek Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Papieskiej Rady ds. Kultury, Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu RP, Komisji Episkopatu do Spraw Nauki Wiary, członek Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, przewodniczący Rady Episkopatu do Spraw Apostolstwa Świeckich i Rady Programowej KAI. Był także członkiem Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
W 2005 został mianowany doctorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, "Znaku", "Więzi" i "Rzeczpospolitej", współpracował także z regionalno-katolicką rozgłośnią archidiecezji lubelskiej oraz Pierwszym Programem Polskiego Radia.
Napisał ponad 50 książek i ponad 300 artykułów poświęconych problematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej, naukom przyrodniczym. [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA