fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Bakterie zastąpią ogromne archiwa

Archiwum
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Chińscy naukowcy chcą gromadzić gigantyczne ilości danych w pospolitych bakteriach
Prace nad tym prowadzą badacze z Uniwersytetu Hongkongu. Rolę biblioteki pełnić będzie bakteria Escherichia coli. W jelitach spełnia ona pożyteczną rolę, uczestniczy w rozkładzie pokarmu i przyczynia się do wytwarzania witamin B i K.
Gromadzenie danych to problem, który narasta w skali świata. Na przykład we Francji archiwa państwowe zajmują 160 km regałów. W USA pięć razy więcej.
Zdaniem chińskich inżynierów możliwe jest obycie się w ogóle bez regałów.
– Wkrótce będziemy w stanie zawrzeć wszelkiego rodzaju dane w niewielkim pudełeczku przechowywanym w lodówce – twierdzi Aldrin Yim, uczestnik zespołu badawczego.
Gromadzenie i szyfrowanie danych w żywych organizmach to dziedzina dopiero raczkująca. Prace w tym kierunku prowadzone są dopiero od niespełna dziesięciu lat. Ale rezultaty są zachęcające. W 2007 roku naukowcy z japońskiego uniwersytetu w Keio zdołali zakodować równanie Einsteina (E = mc[sup]2[/sup]) w DNA bakterii żyjącej w glebie. Ponieważ bakterie rozmnażają się nieustannie, zgromadzone w nich informacje trwają tysiące lat.
Badacze z Hongkongu chcą pójść dużo dalej. Zamierzają kodować w bakteriach teksty, obrazy, filmy wideo i muzykę. W tym celu zamierzają poddawać je kompresji i umieszczać w zmodyfikowanych organizmach, tak zwanych komórkach bakteriologicznych.
Po skartografowaniu DNA bakterii łatwo będzie lokalizować, czyli odszukiwać potrzebne informacje. Zdaniem chińskich badaczy jeden gram bakterii wystarczy do zmagazynowania informacji, dla których teraz potrzeba 450 twardych dysków.
Chińscy badacze planują wydobywanie DNA z bakterii, napełnianie go informacjami, a następnie umieszczanie w tworzonych sztucznie komórkach bakteriologicznych. Tak powstanie biobiblioteka.
– Taka technologia praktycznie ograniczy piractwo – uważa kierujący zespołem prof. Chan Ting Fung.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA