fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Bez zapłaty nie powinno być VAT

Prawnik, który nieodpłatnie świadczy usługi osobom ubogim i potrzebującym, nie powinien płacić od nich VAT
Twierdzi tak Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do ministra sprawiedliwości. Według art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega każde nieodpłatne świadczenie usług, jeśli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnik mógł, w całości lub części, odliczyć sobie VAT naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z tymi usługami.
Taka definicja powoduje, że liczna grupa prawników współpracujących pro bono z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, rezygnując ze swojego wynagrodzenia, musi naliczyć i odprowadzić 22 proc. podatku, tak jakby świadczyli usługę odpłatnie. Podstawą obliczenia VAT jest hipotetyczna cena. Co więcej, osoba, która otrzyma taką poradę, powinna ustalić jej wartość, uznać ją za przychód i zapłacić od tego podatek dochodowy. Choć więc żadna ze stron transakcji nie obraca pieniędzmi, obie są zobowiązane zapłacić podatek fiskusowi.
- W sytuacji, gdy wiele osób nie może pozwolić sobie na pomoc prawną, nieodpłatne usługi adwokatów i radców prawnych powinny być dodatkowo premiowane. Tymczasem obowiązujące przepisy podatkowe zniechęcają ich do tego rodzaju działalności - piszą autorzy listu do ministra sprawiedliwości.
Zapytane przez nas Ministerstwo Finansów stwierdziło, że wprowadzenie zwolnień dla pracowników pro bono byłoby niezgodne z VI dyrektywą UE.
- Jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT związanego ze świadczeniem usługi, to musi być ona opodatkowana na zasadach ogólnych, zgodnie z zasadą powszechności VAT i jego konsumpcyjnym charakterem. Inaczej może być tylko wtedy, gdy takie prawo nie przysługiwało wyjaśnia Jakub Lutyk, rzecznik prasowy MF.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka należy również zmienić zasadę nakazującą radcom prawnym, adwokatom czy notariuszom pobieranie choćby minimalnej stawki za każdą wykonywaną przez nich czynność. Taki obowiązek wynika tymczasem z ustaw regulujących zasady działania tych korporacji zawodowych. Brakuje w nich przepisów upoważniających prawników do świadczenia pomocy prawnej bez wynagrodzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA