fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

uwaga na hakerów

Gorączka przedświątecznych zakupów w sieci to doskonała okazja dla hakerów do popełniania cyberprzestępstw
Polacy coraz częściej przekonują się do kupowania świątecznych podarunków przez Internet. Jednak zostawianie zakupów na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem także ze względu na to, że te robione w pośpiechu i bez należytej ostrożności, to doskonała okazja dla cyberprzestępców. Oni właśnie w grudniu, kiedy wydajemy w sieci kilkakrotnie więcej pieniędzy niż zwykle, zbierają obfity plon.
Kiedy polujemy na świąteczne okazje w sklepach internetowych, oszuści polują na nas. Według firmy Eset, jednego z przodujących producentów oprogramowania antywirusowego, hakerzy stosują rozmaite sztuczki. Szczególnie cenne są dla nich hasła dostępu do systemu płatności PayPal czy dane kart kredytowych. Cyberprzestępcy zdobywają je za pomocą programów szpiegujących lub odpowiednio spreparowanych stron internetowych, które imitują faktycznie istniejące witryny.
Pod koniec roku jak grzyby po deszczu wyrastają strony internetowych sklepów, które w rzeczywistości nie istnieją. Służą jedynie do wyłudzania opłaty za zamówione towary, których nigdy nie dostarczą.Często wykorzystywane przez cyberprzestępców podczas świąt są sztuczki związane z Black Hat Search Engine Optimization (BHSEO).
Po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej szukanej frazy, np. nazwy prezentu świątecznego dla dziecka, wyświetlają się m.in. spreparowane wcześniej przez cyberprzestępców strony. Internauta, wybierając taką stronę, może trafić do serwisu, który błyskawicznie zainfekuje jego komputer i wyłudzi opłatę za usunięcie tej ingerencji.
O tym, jak poważny jest to problem, może świadczyć przykład Irlandii, gdzie – jak podaje Eset – wiosną z tego typu oszustwami zetknęło się aż 76 proc. internautów.
Przestępcy internetowi żerują też na tym, że przed świętami chętniej pomagamy biednym i potrzebującym – podszywają się pod różnego rodzaju organizacje charytatywne.
Dlatego przed decyzją o wsparciu jakiegoś szczytnego celu, jeśli nie znamy fundacji czy organizacji, która zbiera pieniądze, lepiej skontaktować się z jej przedstawicielem telefonicznie. Dobrze jest też sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy, czy na terenie danej miejscowości dana organizacja jest faktycznie zarejestrowana.
 
 
1. Zaufanie najważniejsze
Kupuj tylko w zaufanych sklepach. Nie warto przelewać pieniędzy firmie, której nie znamy, tylko dlatego, że jest tam taniej; oszczędności będą pozorne, jeśli towar nigdy do nas nie dotrze
2. Zastanów się nad sposobem płatności
Przy zakupach w nieznanym wcześniej sklepie internetowym warto skorzystać z opcji płatności za zamówienie za pobraniem
3. Zakupy przy użyciu karty kredytowej
Korzystaj z karty kredytowej o niskim limicie. Warto się zastanowić nad osobną kartą do zakupów online lub kartą pre-paid, na które przelewamy kwotę potrzebną do konkretnego zakupu w sieci
4. Historia prawdę ci powie
Regularnie sprawdzaj historię wydatków rachunku bankowego i karty kredytowej
5. Różne hasła
Nie używaj jednego hasła w różnych serwisach. Jeśli przechwyci je program szpiegujący, haker będzie miał dostęp do innych witryn, z których korzystasz
6. Fałszywe e-maile
Uważaj na e-maile od nieznanych nadawców o tytułach typu „rewelacyjne oferty” czy „promocje dnia”. Mogą zawierać zainfekowane pliki lub linki
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA